Sony predstavilo aj elektrické SUV, ktoré by sa mohlo dostať do sériovej výroby

4

Sony aktuálne na CES 2022 predstavilo elektrické SUV Sony Vision-S 02, ktorým nadviazalo na elektrický sedan Vision-S prezentovaný pred 2 rokmi na tom istom podujatí. A naznačuje, že nepôjde len o pojazdné laboratórium pre technológie spoločnosti a jej partnerov, ale vozidlá, ktoré by sa mohli dostať do sériovej výroby.

Keď spoločnosť Sony predstavila elektrický sedan Vision-S, ktorý dnes označuje ako Vision-S 01, zdalo sa, že ide o vozidlo, ktoré slúži na prezentáciu a demonštráciu jej technológií využiteľných v automobilovom priemysle, ako aj technológií jej partnerov.

Pred rokom potom Sony informovalo, že svoj elektromobil testuje v reálnej prevádzke. K tomu sa vyjadril aj Horst Schaffer zo spoločnosti Continental, ktorá sa podieľa na vývoji modelu Sony Vision-S: „Mám pocit, že všetky zúčastnené strany chcú toto vozidlo priniesť do ulíc čo najskôr.“ To samozrejme vyvolalo rôzne špekulácie, ktoré by sa napokon predsa len mohli naplniť.

Spoločnosť Sony aktuálne na CES 2022 oznámila iniciatívu „Vision-S“, ktorej „cieľom je prispieť k rozvoju mobility“. Uviedla tiež, že jej plánom je ďalej rozvíjať úsilie, ktoré odštartoval elektromobil Vision-S 01.

Nový elektrický prototyp

A Japonci predstavili aj nový prototyp elektromobilu – SUV Sony Vision-S 02. Uviedli pritom, že ich novinka používa rovnakú platformu ako model Vision-S 01 a ponúkne 7 miest na sedenie. Špecifikácie síce nezverejnili, ale dá sa predpokladať, že technika bude rovnaká či veľmi podobná ako v prípade staršieho súrodenca.

To by znamenalo, že o pohon vozidla sa starajú dva elektromotory s výkonom po 200 kW, ktoré nájdeme na prednej a zadnej náprave. Tie modelu Vision-S 01 dokážu zabezpečiť zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,8 s a maximálnu rýchlosť 240 km/h. V prípade zrejme väčšieho a ťažšieho modelu by mohli byť tieto parametre zrejme o niečo horšie. Žiaľ, ohľadom technických špecifikácií elektromobilov Sony toho viac nevieme.

Vieme však, že na elektromobile Sony Vision-S sa podieľali aj spoločnosti Benteler, Blackberry, Bosch, Continental, Elektrobit, Genetex, Here, Magna, Nvidia, Qualcomm a ZF.

Zahrnuté technológie a založenie „Sony Mobility“

Aktuálne sme sa okrem iného dozvedeli, že v súčasnosti sa v Európe vykonávajú verifikačné testy, ktoré by mali viesť k zavedeniu pokročilých asistenčných systémov vodiča (ADAS) úrovne 2+. Sony tiež potvrdilo, že ich technológia umožňuje vozidlá vylepšovať prostredníctvom softvérových aktualizácií na diaľku (tzv. OTA) a že vozidlá podporujú 5G či pokročilé možnosti infotainmentu, vrátane hrania hier pre Playstation.

Asi najpodstatnejšou informáciou, ktorou sa aktuálne spoločnosť Sony na CES 2022 prezentovala, bolo to, že na jar tohto roku založí dcérsku spoločnosť Sony Mobility. A to s cieľom ešte viac urýchliť aktivity súvisiace s mobilitou. Prostredníctvom tejto spoločnosti chce pritom Sony „preskúmať vstup na trh s elektromobilmi“. Takže sa zdá, že modely Sony Vision-S 02 a Vision-S 01 by mohli byť v hre o sériovú výrobu. Uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil od Xiaomi bude začínať na cene 12 900 €, hovorí šéf značky
Huawei predstavil „svoj elektromobil“. Ten je však povedomý aj Slovákom
Čo si myslí šéf Applu o Tesle a Elonovi Muskovi? A bude Apple Car?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ak všetci účastníci takýchto projektov zrealizujú svoje sny a plány, tak sa o pár rokov z auta ani neoplatí vystúpiť, iba ak na toaletu ….

  2. Elektromobily už chce vyrábať skoro každý, od Poľska cez Turecko k Apple, Sony a stovkám start-upov. Mohli by ste pán Bakša priniesť nejaké správy, ako ďaleko je poľský alebo turecký elektromobil, akosi je o nich ticho.

    • No predstaviť prototyp elektromobilu alebo aj vesmírnej rakety nie je ťažké.. Oveľa ťažšie je zvládnuť sériovú vysokoproduktivnu výrobu s nízkymi nákladmi.. To som nevymyslel sám, to tvrdí elon muška

Pridajte komentár