Nemecký solárny hatchback sa bude vyrábať v bývalom závode SAAB

0

Prvý sériový solárny elektromobil Sono Sion sa začne vyrábať budúci rok. A to v bývalom závode dnes už neexistujúcej švédskej automobilky SAAB. Tento unikátny nemecký hatchback bude okrem iného podporovať aj spätný predaj elektriny v rámci elektrickej siete.

Švédske mesto Trollhättane sa stane produkčným domovom nemeckého automobilového startupu Sono Motors. Svoj prvý solárny elektromobil Sono Sion tu bude vyrábať v spolupráci so spoločnosťou National Electric Vehicle Sweden (NEVS), ktorá kúpila aktíva skrachovanej automobilky SAAB.

Spoločnosti NEVS, podporovanej čínskym kapitálom z Dongfeng Motors, sa počas jej pomerne krátkej histórie podarilo hneď niekoľko významných úspechov. Veď získala napríklad zákazku na 250 000 elektromobilov od čínskej lízingovej spoločnosti Panda New Energy. Tie postaví na základoch modelu SAAB 9-3, pričom vyvíja aj kompletne nové elektromobily rôznych segmentov.

Ale späť k solármobilu Sono Sion. Ten začne schádzať z bývalých výrobných liniek automobilky SAAB v 2. polovici budúceho roka. Počas 8 rokoch sa má vyrobiť 260 000 kusov, pričom sa bude využívať len energia z obnoviteľných zdrojov. Spočiatku sa bude produkovať v rámci 2-zmennej prevádzky približne 43 000 kusov ročne.

Pripravený pre zdieľanie a predaj energie

Solárny elektromobil Sono Sion bude vybavený systémom, ktorý umožní jeho pohodlné zdieľanie. Tým chce výrobca znížiť počet vozidiel na cestách, čím sa majú znížiť emisie a pravdepodobnosť vytvorenia dopravnej zápchy.

Spomínaný systém tiež umožní zdieľanie elektrickej energie, pretože podporuje tzv. obojsmerné nabíjanie. To znamená, že elektromobil je možné nielen nabíjať (obsahuje aj podpornú batériu s kapacitou 35 kWh) z bežnej elektrickej siete, ale aj elektrinu z batérie spätne predávať v rámci tejto siete.

Predávaná energia môže byť úplne „čistá“, keďže si ju solármobil dokáže vyprodukovať sám, a to prostredníctvom integrovaných solárnych panelov. Tie dokážu podľa výrobcu zabezpečiť vozidlu denný dojazd až 34 km. V prípade potreby sa bude môcť vodič spoľahnúť na li-ion batériu, ktorá zabezpečí dojazd 255 km (WLTP).

Slušný záujem aj cena

Spoločnosť Sono Motors hlási, že aktuálne eviduje cca 9 800 čiastočne vyplatnených predobjednávok. Prvotná verzia modelu pritom vyjde na 25 500 €. Podrobnejšie informácie o Sono Sion…

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Sono Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Holandský solárny elektromobil Lightyear One pôjde onedlho do výroby
Automobily Hyundai a Kia budú vybavené 3 typmi solárnych striech
NanoFlowcell: “Revolučná tekutá batéria” má za sebou rozsiahle testy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár