Nemecký solárny elektromobil Sono Sion ponúkne lepšie parametre. Bude ale drahší

0

Už budúci rok má prísť na trh solárny elektromobil Sono Sion. Ak ho nepredbehne model Lightyear One, stane sa prvým osobným elektromobilom, ktorý môže byť poháňaný elektrinou, ktorú si sám vyrobí zo slnečnej energie. Nemecký startup aktuálne zverejnil nové informácie o jeho pohonnej jednotke a prídavnej batérií.

Automobilový startup Sono Motors, ktorý založili traja bratia z Mníchova v garáži pred 4 rokmi, zdá sa úspešne napreduje. Jeho prvý produkt, solárny elektromobil podobných rozmerov ako BMW i3, sa pomaly blíži do výroby. Nasvedčujú tomu aj nedávno podpísané kontrakty so spoločnosťami, ktoré budú dodávať pohonné jednotky a batérie.

260 000 áut

Sono Sion sa má začať vyrábať koncom budúceho roka v Európe. Automobilka informuje, že sa dohodla so zmluvným výrobcom jej solarmobilu na produkcii o objeme 260 000 kusov. Jeho meno však zatiaľ neprezradila.

Vyšší výkon

Spoznali sme však mená dodávateľov niektorých komponentov. O pohonnú jednotku sa postará nemecká spoločnosť Continental, ktorá sa čoraz viac angažuje v oblasti elektromobility. Jej pohonný systém ponúkne výkon 120 kW a krútiaci moment 290 Nm, pričom startup pôvodne avizoval výkon 80 kW. Poháňaná pritom bude predná náprava.

Vyšší dojazd

Zákazníci si budú môcť k modelu Sono Sion prikúpiť alebo prenajať doplnkovú batériu, ak sa nebudú chcieť spoliehať len na slnečnú energiu. Tú bude dodávať ďalšia nemecká spoločnosť ElringKlinger. Kapacita akumulátora dosahuje 35 kWh, čo je o 5 kWh viac, ako avizovalo Sono Motors. Batéria zabezpečí dojazd 255 km podľa WLTP (pôvodne 250 km – NEDC).

Drahšia batéria

Startup však v prípade pôvodnej batérie hovoril o príplatku vo výške 4 000 €. Napokon to však vyzerá na rapídne zvýšenie jej cenovky. Dôvodom má byť aktuálny vývoj cien batérií na trhu. V roku 2016, kedy bola zverejnená pôvodná cena batérie (4 000 €), sa predpokladalo, že v čase spustenia produkcie modelu sa bude pohybovať výrobná cena batérie okolo úrovne 100 € za 1 kWh .

Automobilka teraz tvrdí, že z dôvodu veľkého dopytu po batériách je cena oveľa vyššia ako očakávalo. Aktuálne to má byť až 9 500 € za 35 kWh batériu, ktorú bude ponúkať pre svoj elektromobil. To by znamenalo, že model Sono Sion, ktorého základná cena má byť 16 000 €, by stál s batériou okolo 25 500 €. Komu sa to zdá veľa a chce využívať doplnkovú batériu, môže si ku prenajať. A to za 90 až 140 € mesačne.

Spoločnosť Sono Motors tvrdí, že aktuálne eviduje približne 8 800 predobjednávok na svoj solárny elektromobil Sion, ktorý má byť schopný prejsť čisto na slnečnú energiu 30 km za deň. Veríme, že držitelia rezervácií, ako aj mnohí ďalší, sa dočkajú svojich vozidiel v sľúbených termínoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenu “Najväčší ekologický inovátor roku 2017” získal solármobil Lightyear
Prvý elektromobil Škoda má stáť 19 000 € a ponúknuť dojazd 300 km
Elektrický hatchback Volkswagen ID bude stáť menej ako 25 000 €

Zdroj: Electrive, titulná fotografia: Sono Motors

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár