Takto bude vyzerať sériový solárny elektromobil Sono Sion za 25 500 €

1

Malému nemeckému startupu Sono Motors sa podarila nevídaná vec. Ich solárny model Sono Sion sa dostane do sériovej výroby ešte tento rok. Ide pritom o prvý osobný solárny elektromobil, ktorý bude navyše pomerne cenovo dostupný. A aktuálne sme spoznali jeho sériovú podobu.

Prototyp vozidla Sono Sion neoplýval krásou, pričom jeho sériová verzia je na to po tejto stránke zrejme ešte horšie, keďže prioritou bola funkčnosť. Avšak produkčné vozidlo sa môže pochváliť väčším priestorom v okolí predných sedadiel, pridaním okna či ďalšími exteriérovými zmenami. Tie boli pritom čiastočne konzultované aj s držiteľmi rezervácií.

Dojazd 255 km + solárna „výpomoc“

O energiu pre vozidlo sa nestarajú len solárne panely integrované do jeho karosérie, ale aj li-ion batéria, ktorú je možné nabíjať bežnými spôsobmi. Jej dodávateľom je nemecká spoločnosť ElringKlinger a disponuje kapacitou 35 kWh. Podľa výrobcu dosiahne solármobil vďaka nej dojazd 255 km (WLTP).

Ten pritom môžu rozšíriť solárne panely až o 34 km za deň, čo by mohlo teoreticky postačovať väčšine vodičov, ktorí dochádzajú za prácou v rámci mesta, v ktorom žijú. Tí tak budú mať istotu, že jazdia na 100 % bezemisnú energiu. Avšak výška denného dojazdu je samozrejme závislá od poveternostných podmienok. Takže v Európe treba očakávať zrejme nižší dojazd.

Slušný výkon

Elektromotory do solárneho elektromobilu Sono Sion bude dodávať ďalšia nemecká spoločnosť, a to Continental. Tie budú dosahovať špičkový výkon 120 kW a krútiaci moment 290 Nm, takže vozidlo by malo mať slušnú jazdnú dynamiku.

Cena

V kontexte cien konvenčných elektromobilov je cena tohto „originálu“ pomerne milým prekvapením. Sono Sion sa bude predávať za cenu od 25 500 €. Na druhej strane, pôvodné plány spoločnosti hovorili o cene 16 000 € bez batérie, pričom 30 kWh (teraz 35 kWh) batéria mala byť dostupná za príplatok 4 000 €.

Prvého osobného solármobilu sa držitelia rezervácií, ktorých je aktuálne cca 9 500, dočkajú už pomerne čoskoro. A to koncom tohto roka. Spoločnosť Sono Motors tiež chystá ďalšie elektrické modely, ktoré budú postavené na rovnakej platforme ako model Sion.

Zdroj: Electrive, titulná fotografia: Sono Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Holandský solárny elektromobil Lightyear One pôjde onedlho do výroby
Základný Volkswagen ID.3 za 24 000 € príde až po drahšej “550 km” verzii
SEAT predstavil elektrický hatchback el-Born s dojazdom 420 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár