Solárny elektromobil Sono Sion môžu zachrániť už len zálohy od záujemcov

2

Nemecký e-mobility startup Sono Motors pred pár mesiacmi, po rokoch vývoja, predstavil produkčnú verziu svojho „solárneho“ elektromobilu Sono Sion s cenou cca 25 000 – 30 000 €. Zdalo sa pritom, že je na dobrej ceste do sériovej výroby. Navyše uvádzaný počet rezervácií naznačoval, že môže ísť o úspešný projekt. Spoločnosť však aktuálne priznala finančné problémy, pričom ako jediná záchrana modelu Sion sa javí finančná pomoc zo strany komunity záujemcov. A to v rámci kampane #saveSion.

Sono Sion je pomerne zaujímavý elektromobil s rozmermi 4 470 x 1 830 x 1 660 x 2 830 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor) a objemom batožinového priestoru 650 l, ktorý pokrýva 456 integrovaných solárnych článkov. Výrobca očakáva, že tento solárny systém vyprodukuje energiu, ktorá rozšíri dojazd v priemere o 112 km a maximálne 245 km týždenne. A čisto vďaka svojej LFP batérii s kapacitou 54 kWh má vozidlo zvládnuť dojazd 305 km (zrejme podľa cyklu WLTP).

Čo sa týka nabíjania, Sono Sion podporuje max. nabíjací výkon 75 kW (nabitie na 80 % za 35 min) a disponuje palubnou nabíjačkou s výkonom 11 kW. Určite poteší aj podpora obojsmerného nabíjania. Výkon elektromotora s krútiacim momentom 270 Nm dosahuje 120 kW a zabezpečí vozidlu maximálnu rýchlosť 140 km/h či zrýchlenie z 0 na 100 km/h za cca 9 s.

Ako sa dalo čakať, súčasná ekonomická situácia ohrozuje mnohé spoločnosti. A medzi ne patrí aj Sono Motors. Tento nemecký startup totiž aktuálne informuje, že ich solárny elektromobil Sono Sion môže zachrániť už len komunita záujemcov, pričom spustila kampaň „#saveSion“.

Obrovský pokles trhovej hodnoty

Spoločnosť Sono Motors taktiež uvádza, že v dôsledku poklesu finančných trhov zaznamenala obrovské straty v rámci trhovej hodnoty, čo ohrozuje financovanie ich programu prostredníctvom vlastného imania. Nasdaq pritom aktuálne ukazuje, že od vstupu spoločnosti Sono Motors na burzu v novembri 2021 klesla jej hodnota o neuveriteľných 96 %.

Nemecký startup tiež informuje, že aktuálne nedokáže presvedčiť svojich investorov o potenciáli elektromobilu Sono Sion. Tí majú pritom tlačiť spoločnosť k tomu, aby sa zamerala len na podnikanie v oblasti solárnych systémov. Startup sa však aj na základe počtu rezervácií (súkromné osoby vyše 21 000, B2B sektor cca 22 000) rozhodol, že sa pokúsi udržať program modelu Sion pri živote.

„Zachráňte Sion“

Zdá sa, že jedinou aktuálnou záchranou modelu Sion je komunita záujemcov. Preto spoločnosť Sono Motors predvčerom spustila 50-dňovú kampaň #saveSion, v ktorej chce získať 3 500 rezervácií. V rámci nich má záujemca zaplatiť zálohu vo výške 500 až 26 900 €. A vďaka tomu získa zľavu z celkovej ceny vozidla vo výške 300 až 3000 €. Záloha je pritom splatná len v prípade úspechu kampane.

Nuž, sme zvedaví, ako dopadne táto kampaň, ako aj celkový osud solárneho elektromobilu Sono Sion v týchto neľahkých časoch. Prípadný úspech kampane je síce kruciálnym krokom k záchrane, bez ktorého nebude možné pokračovať v programe, nie však zrejme jediným nevyhnutným.

Zdroj: Sono Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárny mini-elektromobil Squad za 6 250 € je už možné predobjednať
Lightyear predstavil sériovú verziu solármobilu, ktorý „netreba nabíjať mesiace“
„Cenovo dostupný“ solárny elektromobil Sono Sion bol predstavený v produkčnej verzii

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár