Dostupný solárny elektromobil s machom v kabíne prejde na slnko až 5 800 km ročne

1

Nemecký startup Sono Motors zverejnil novinky o svojom cenovo dostupnom solárnom elektromobile Sono Sion, ktorý sa začne vyrábať budúci rok. Chystá pritom aj ďalšie modely.

Spoločnosť Sono Motors oficiálne predstavila interiér svojho elektrického hatchbacku, ktorý je pokrytý solárnymi článkami. Prezradila pritom aj ďalšie zaujímavé informácie.

Interiér Sono Sion je navrhnutý tak, aby odolal aj náročnému používaniu v rámci carsharingu. Vozidlo je totiž štandardne vybavené systémom goSono, ktorý umožní majiteľom jednoduché zdieľanie svojho vozidla. Zdieľať, resp. predávať bude pritom možné aj elektrickú energiu z batérie, keďže jej systém umožňuje obojsmerné prúdenie elektrickej energie.

Machový filter

V interiéri „solármobilu“ Sono Sion nájdeme 2 displeje. Centrálny displej infotainmentu s podporou Apple CarPlay a Android Auto má uhlopriečku 10″. „Digitálna prístrojová doska“ pred vodičom sa zas rozprestiera na 7 palcoch. Oveľa zaujímavejší je však filtračný systém vozidlá, ktorý nesie označenie breSono.

Ide totiž o prírodný filter, ktorý zlepšuje vnútornú klímu a redukuje znečistenie tuhými časticami. Jeho súčasťou je živý mach regulujúci vlhkosť. Dokáže tiež odfiltrovať 20 % tuhých častíc z ovzdušia.

Sériová verzia solárneho elektromobilu Sono Sion ponúkne 5 miest na sedenie. Batožinový priestor má dosahovať až 650 l pričom sa bude dať zväčšiť na 1 250 l. Výrobca sľubuje aj bohatý vnútorný priestor.

Do 5 800 solárnych km ročne

Nemecká spoločnosť konečne prezradila, aký dojazd by mali zabezpečiť vozidlu integrované solárne články. Má to byť „až 5 800 km ročne“. To predstavuje cca 16 km denne. Budeme pritom dúfať, že táto hodnota bude  dosiahnuteľná v domovskom Nemecku, ktoré je nám z pohľadu klímy blízke.

Na rozdiel od solárneho elektromobilu Lightyear One bude Sono Sion podstatne cenovo dostupnejším vozidlom. Veď sériová verzia, ktorá sa začne vyrábať v 2. polovici budúceho roka, bude stáť 25 500 €. Ponúkne pritom aj batériu s kapacitou 35 kWh, ktorá zabezpečí dojazd 255 km (WLTP).

Sono Motors tiež informuje, že na platforme modelu Sion vyrastú aj ďalšie vozidlá. Viac informácií však nemecká spoločnosť neprezradila.

Zdroj: Sono Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lightyear predstavil svoj solárny elektromobil s dojazdom do 800 km
Toyota začína testovať „solárnu batériu“ pre elektrifikované autá
Solárnu strechu Tesla si už môžu rezervovať aj Slováci

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Zatím to vypadá velmi dobře, takový Mitsubishi iMiev/Peugeot Ion/Citroen C Zero, což jsou nejpraktičtější malé elektromobily do města v poměru užitek/cena, ale větší a s mnoha vychytávkami. Už aby přešli od slov k činům a vyráběli a prodávali.

Pridajte komentár