Solárny elektromobil Sono Sion sa chystá do výroby. Noví zákazníci si zaň priplatia

3

Nemecký e-mobility startup Sono Motors a zabehnutý fínsky zmluvný výrobca áut Valmet Automotive aktuálne informovali, že podpísali dohodu ohľadom výroby solárneho elektromobilu Sono Sion. A oznámené bolo aj zvýšenie ceny pre zákazníkov, ktorí si vozidlo rezervujú neskôr.

Všetko nasvedčuje tomu, že kompaktný elektromobil Sono Sion s integrovanými solárnymi článkami definitívne smeruje do výroby. A to vďaka výrobnému partnerovi Valmet Automotive, ktorý sa už pripravuje na jeho produkciu vo Fínsku. Spustenie výroby je naplánované na druhú polovicu budúceho roku.

Dohoda medzi spoločnosťami Sono Motors a Valmet Automotive zahŕňa produkciu 257 000 ks vozidiel Sono Sion počas 7 rokov. Po zabehnutí výroby má byť produkčná kapacita 43 000 vozidiel ročne.

Do výroby pritom pôjde vylepšený model, ktorý ponúkne kapacitne väčšiu batériu aj väčší dojazd. Ako sme už informovali koncom minulého roka, nemecký startup sa totiž na základe zákazníckeho prieskumu rozhodol použiť batériu s kapacitou 54 kWh (pôvodne 35 kWh), ktorá zabezpečí dojazd 305 km (zrejme podľa cyklu WLTP).

Samozrejme tento „batériový“ dojazd bude možné zvýšiť vďaka 456 integrovaným solárnym panelom, ktoré majú podľa aktuálnej správy zvýšiť dojazd v priemere o 112 km (maximálne až 245 km). „Solárny“ dojazd pritom samozrejme závisí od mnohých faktorov.

Poteší tiež technológia obojsmerného nabíjania, vďaka ktorej bude možné využiť energiu batérie vozidla na nabíjanie elektrických zariadení, domácnosti či iných elektrických vozidiel. A to výkonom až 11 kW. A keď už je reč o výkone, pohonný systém vozidla by mal podľa skorších správ ponúknuť 120 kW a krútiaci moment 290 Nm.

Ďalšie zvýšenie ceny

Zdá sa, že zákazníci, ktorí si rezervovali solárny elektromobil Sono Sion medzi prvými, zaň zaplatia 25 500 € s nemeckou DPH (19 %). Neskôr stúpla cena na 28 500 € s DPH. A tá sa po dosiahnutí 18 500 rezervácií zvýši na 25 126 € bez DPH. Tzn., že v Nemecku stúpne na 29 990 €. Spoločnosť Sono Motors pritom informuje, že k 31. marcu evidovali 17 000 rezervácií.

Zdroj: Sono Motors

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lightyear One dosiahol výnimočný dojazd a spotrebu pri rýchlosti 130 km/h
Holanďania predstavili obytné auto budúcnosti s údajným 730-km solárnym dojazdom
Solárny elektromobil Sono Sion sa oplatí parkovať na priamom slnku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Slušný marketingový ťah. K 31. marcu registrujeme 17 000 rezervácií a rýchlo si všetci švihnite s rezerváciou, lebo po dosiahnutí 18 500 rezervácií zvyšujeme cenu!!!
    Kreativite sa tiež medze nekladú…

  2. Mňa toto auto ničím nenadchlo. Zaujímavá pre mňa však bude raz informácia, o koľko zvýšili dojazd auta solárne panely, aj keď získať objektívnu takúto hodnotu bude veľmi obtiažne.

  3. V tejto továrni sa vyrábalo aj Porsche a malo skvelú kvalitu. Firma Valmet Automotive by mala byť garanciou kvality aj pre Sono. Treba však povedať, že za uvedenú cenu ide o konkurenčne schopné auto na trhu EU. Na čínskom by pohoroelo na celej čiare.

Pridajte komentár