Blížia sa lacnejšie solárne elektromobily. Lightyear a Sono avizujú modely za cca 30 000 €

4

Viacero spoločnosti avizuje elektromobily, ktorých vonkajšiu plochu budú významným spôsobom pokrývať integrované solárne články, ktoré im môžu zabezpečiť zaujímavý dojazd čisto na slnečnú energiu. Zdá sa pritom, že by sme sa mohli dočkať aj dobre použiteľných osobných modelov s prijateľnou cenovkou. A to aj vďaka startupom Lightyear a Sono Motors.

Solárne články integrované do karosérie by sa mohli stať bežnejšou súčasťou automobilov, a to vďaka elektromobilom, ktorým pomáhajú s nabíjaním trakčných batérií. Viacero spoločností sa pritom zameriava na modely s maximálnym možným pokrytím karosérie solárnymi panelmi kvôli čo najväčšiemu využitiu slnečnej energie. V ich prípade môžeme hovoriť o solárnych elektromobil či dokonca „solármobiloch“.

Takéto osobné automobily už pomerne dlhú dobu avizujú aj 2 startupy, a to nemecká spoločnosť Sono Motors a holandská spoločnosť Lightyear. Obe spoločnosti sa v prípade svojich prvých modelov vydali pomerne odlišnou cestou. Kým veľký sedan Lightyear One s dojazdom cez 700 km bude stáť „bežných“ zákazníkov 149 000 €, avizovaná cena menšieho, ale stále praktického hatchbacku Sono Sion s dojazdom 305 km (WLTP), je relatívne prijateľná – pod 30 000 €.

Druhý model Lightyear

Spoločnosť Lightyear však pomerne nedávno oznámila, že v období 2024/2025 plánuje spustiť výrobu svojho druhého „solármobilu“ s cenou od 30 000 €. Už má pritom aj prvého veľkoodberateľa na tento model, o ktorom verejnosť zatiaľ nič nevie. A to lízingovú spoločnosť LeasePlan, ktorá si zmluvne rezervovala 5 000 ks.

Aktuálny stav Sono Sion

Plány spoločnosti Sono Motors ohľadom výroby modelu Sion sa oneskorili, a to zrejme aj vďaka finančným problémom, za ktorými tiež môžeme hľadať pandémiu. Nemecký startup však nedávno vstúpil na burzu Nasdaq, aby si zabezpečil potrebný kapitál na výrobu vozidla.

Podľa aktuálnych informácií z webu spoločnosti sa má Sono Sion začať produkovať v roku 2023, pričom cena pre tých, ktorí si ho rezervujú teraz, sa z pôvodných 25 500 € (pre prvých „predobjednávateľov“) zvýšila na 28 500 €. Pritom však treba tiež povedať, že Nemci sa nedávno rozhodli, že vozidlo vybavia kapacitne väčšou batériou (54 kWh), vďaka ktorej sa dojazd zvýši o 50 km (WLTP).

Ak vás spomínané solárne elektromobily zaujali, viac informácií o nich nájdete v rámci našich predošlých článkov: #Sono Sion, #Lightyear One

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárny elektromobil Lightyear One prešiel pri teste 710 km na 60-kWh batériu
Solárny elektromobil Sono Sion sa oplatí parkovať na priamom slnku
Holanďania predstavili obytné auto budúcnosti s údajným 730-km solárnym dojazdom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  • Maťko, to sa pletieš! To nie je 300 kilometrov za 30 000 eur, ako ty píšeš! Čiže tebe to asi vychádza 100 eur na 1 km jazdy!
   Je to úplne ináč, To si totiž kúpiš celé auto za 30 000 eur, nie 300 kilometrov jazdy, vieš?
   A potom sa na tom aute vozíš a to veľmi lacno, lebo ti ho dobíja slniečko.
   Už tomu rozumieš?

   • Jojo, este ti to stale nedoplo…kym nedate zobrote lacny elektromobil…ale skutocne lacny ! Tak zobrota otravi svojimi vrakmi celu planetu….co sa vlastne uz rozbehlo….a potom si to odseru aj tí, ktori maju na elektromobil aj 100 tisic ecok….sme na Titaniku…

Pridajte komentár