Rodinná mini-firma prerába vozidlá na 100 % elektrické solármobily

1

V americkom Oregone sídli maličká rodina firma Solarrolla, ktorá prerába vozidlá na sebestačné solárne elektromobily, aj s batériami od Tesly. V ponuke má tiež solárny skúter.

Spoločnosť Solarrolla na svojom webe uvádza, že sa špecializuje na vozidlá so 100 % elektrickým pohonom. Tie sa nabíjajú prostredníctvom polí solárnych panelov, „takže máte svoju nabíjaciu stanicu vždy so sebou.“ Výroba vozidiel, resp. ich konverzia prebieha pritom aj na záhrade alebo priamo v dome majiteľov firmy, pričom každé vozidlo je v podstate originál.

Vo výrobe solármobil s dojazdom 480 km

Solarrolla pracuje aktuálne na solárnom obytnom vozidle, ktoré vzniká konverziou modelu Navistar eStar. To bude disponovať li-ion batériou s kapacitou až 200 kWh, ktorá zabezpečí dojazd 480 km. „Dopovať“ ju bude aj solárne „pole“ s výkonom 6 kW, ktoré má zabezpečiť za jeden deň energiu až na 160 km.

VW Transporter 1973 na predaj

Aktuálne má Solarrolla na predaj Volkswagen Transporter z roku 1973, ktorý je prerobený na obytný solármobil. V jeho útrobách by sme mali nájsť sedem 5,3 kWh batériových modulov od spoločnosti Tesla. Tie majú podľa Solarrolly zabezpečiť dojazd 160 km. O nabíjanie batérie sa starajú štyri 300 W solárne panely sústredené do  1,2 kWh solárneho „poľa“.

Solárna energia putuje potom z batérie do elektromotora HyPer 9HV s výkonom 120 konských síl, ktorý má byť najúčinnejším svojho druhu (do 95 %). Solárna energia, ktorú vyprodukujú panely za 1 deň má vystačiť na dojazd 48 km. Batériu je však možné nabíjať aj z externého zdroja, pričom to trvá 6 hodín.

Ako sa dalo asi čakať, cena tohto originálneho „home made“ elektromobilu nie je nízka. Vzhľadom na charakter „firmy“ a výroby by tak nemala byť cena 119 999 $ až takým obrovským prekvapením, ako sa môže zdať na prvý pohľad.

Solarrolla má v ponuke aj zvláštny, solárnym štítom „obrnený“ elektrický „skúter“, resp. skôr 3-kolku. Tá je vyrobená z hliníka a ponúka výkon 1 kW.

solarne elektromobily solarrolla

Zdroj: Solarrolla

Pre získanie predstavy, ako vznikajú solármobily spoločnosti Solarrolla, odporúčame navštíviť jej podstránku s videami.

Zdroj: Solarrolla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rodinný solár-elektromobil s dojazdom 1200 km a vzhľadom rýchlovlaku
Holandský solármobil za 5 750 € by mohol byť ideálnym mestským vozidlom
Solárny elektromobil Lightyear One je najaerodynamickejšie auto sveta

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Úplne zbytočný článoček, nereálne a neaplikovateľné do praxe…. Už to všetkým preskakuje s tými elektronezmyslami…

Pridajte komentár