Dojmy z novej solárnej strechy Tesla V3 od jedného z prvých majiteľov

4

Spoločnosť Tesla mala so svojou solárnou strechou problémy už od uvedenia na trh. „Nevzdala“ sa však a v októbri minulého roka predstavila novú verziu, ktorá má byť podstatne lepšia v kľúčových aspektoch a navyše aj lacnejšia. A aktuálne sa jeden z prvých majiteľov podelil o svoje prvé dojmy zo svojej novej hi-tech strechy.

Tesla sa vyjadrila, že pri navrhovaní novej verzie solárnej strechy „Solarglass Roof“ bolo cieľom eliminovať všetky nedostatky prvých dvoch verzií. V tejto súvislosti pritom uviedla nasledovné zmeny:

 • zmena veľkosti solárnej škridly (teraz je podstatne väčšia),
 • zvýšenie výkonovej hustoty solárnej škridly,
 • dramatické zníženie množstva častí a podzostáv (o viac ako polovicu),
 • zníženiu počtu krokov v rámci výroby,
 • redukcia nákladov,
 • zmena niektorých materiálov,
 • zmena technológie umožňujúca lepšiu škálovateľnosť.

Rýchlosť inštalácie

Vďaka spomínaných zmenám má mať novinka vyššiu energetickú hustotu a nižšiu cenu, pričom je jednoduchšia na výrobu aj inštaláciu. Rýchlosť inštalácie bola pritom jedným z hlavných problémov, ktoré znemožnili masovejší prienik tejto technológie na trh.

A práve nový majiteľ nám dáva odpoveď aj na otázku, či sa Tesle podarilo zjednodušiť svoju 3. verziu solárnej strechy tak, že jej inštalácia trvá toľko, koľko pôvodne očakávala, teda 5 až 7 dní. V prípade predchádzajúcich verzií to pritom v skutočnosti trvalo okolo 2 týždňov.

Jedným z prvých šťastných majiteľov solárne strechy Tesla je Kalifornčan Austin Flack, upozorňuje portál Teslarati. Flack uviedol, že inštalácia novej verzie strechy „Solarglass Roof“ trvala 7 dní, a to vrátane odstránenia pôvodnej strechy, inštalácie solárnych škridiel, výmeny ďalších strešných prvkov a nastavenia hardvéru.

Strecha bola podľa jeho slov „zdvihnutá“ približne o 3,8 cm, aby bolo dostatok priestoru pre elektroinštaláciu a ventiláciu. Výstup pritom technici nasmerovali na DC invertor, hlavný vypínač a 200 A rozvodnú skriňu.

A čo cena?

Tesla vypočítala, že domácnosť Austina Flacka bude potrebovať systém s výkonom 9,087 kW, vrátane rezervy do budúcna. Za svoju solárnu strechu pritom Flack zaplatil 33 749 $. To je podľa neho cca o 3 000 $ viac, ako by stála strecha z kompozitných škridiel s ekvivalentným systémom solárnych panelov.

Vysvetlil, že za solárnu strechu od Tesly sa rozhodol priplatiť najmä z estetických dôvodov, ako aj kvôli tomu, že toto riešenie môže pridať jeho domu na hodnote.

Falck aktuálne čaká na povolenie, ktoré umožní spustenie solárneho systému jeho strechy, povedal však nasledovné: „Zatiaľ sme so solárnou strechou spokojní. Je prekrásna. Je odolná. Záruka je 25 rokov a keď bude plne funkčná, zníži naše účty za elektrinu na nulu.“

Nuž, budeme dúfať, že Tesle pôjde výroba svojej novinky tak dobre, že už čoskoro sa dočkajú aj európski zákazníci. Na vybraných európskych trhoch sa dá „zarezervovať“ už od jej predstavenia. Dostupnosť však zatiaľ nie je známa.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Reálne ponuky ukazujú, že nová solárna strecha Tesla je lacnejšia o 40 %
Tesla Energy sa má stať podľa Muska hlavnou divíziou spoločnosti
Tesla zvyšuje produkciu solárnej strechy. Snáď sa dočkáme aj v EÚ

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Ked sledujem Muskove technologie vo všeobecnosti tak mám pocit ,že je mimozemšťan!!Pretože všetky jeho technologie sú prelomové a to vo všetkých smeroch jeho pôsobenia.Posledná solárna strecha je tak prelomová,že pri pomyslení jej povinnom zavedení do novostavieb na celom uzemí Europskej únie by energetický prínos bol zase prielomový a následný dosah na emisie-znečistenie ovzdušia zase prielomové-to znamená obrovské!!! Jediné čo Muskovi brzdí tempo jeho rozmachu je konkurenčný boj a závisť ostatných podnikatelov!!Ostáva len dúfať,že aj inšpirácia Muskovej činnosti pre ostatných podnikatelov bude tiež prielomová-nedá im kludne spávať v tých vyležaných pelechoch!!!

  • Otázka je návratnosť v našich podmienkach. Keď dám zjednodušený priklal na strechu 20×15 to je 300m2, cena m2 bramac je od 10-20€ m2 to je 6tis, plus práca, nech 10, aj keby bolo 15, tak stále lieta v lufte ďalších 15tis E, a keď to porovnám so mnou co aktuálne platím mesačne 40€ za elektriku, to je 500€ rocne, takže to je 30 rokov teoreticky, samozrejme elektrika pôjde hore, ale tie batérie a striedačke tiež nevydržia 30 rokov, otázne je ako a koľko by zvládli 230 a 400V, v Amerike neviem ci všade je 110…takze rentabilnost je zrejmé nulová v našich podmienkach.

   • Treba čítať.
    „To je podľa neho cca o 3 000 $ viac, ako by stála strecha z kompozitných škridiel s ekvivalentným systémom solárnych panelov.“
    Čiže ide o klasickú strechu so solárnymi panelmi s rovnakým výkonom a nie Bramac

Pridajte komentár