Čo hovorí na svoju solárnu strechu od Tesly známy youtuber MKBHD? A Tesla dostala pokutu za zvýšenie jej ceny

9

Známy „tech-youtober“ Marques Brownlee alias MKBHD je majiteľom solárnej strechy Tesla – „Solarglass Roof“. A aktuálne, po roku od nainštalovania, sa podelil o svoje skúsenosti. Mimochodom, Tesla bude musieť zaplatiť pokutu, ktorá súvisí s náhlym prudkým zvýšením ceny tohto produktu v roku 2021.

Teslarati na základe videa od Marquesa Brownleeho informuje, že známy technologický youtuber má v rámci svojho domu už rok nainštalovanú solárnu strechu Tesla s výkonom až 29,313 kW. A na ukladanie vyprodukovanej energie MKBHD používa 3 batériové úložiská Tesla Powerwall s celkovým výkonom 40,5 kWh.

Lacné to nebolo, ale má sa to vrátiť

Ako sa dalo očakávať, táto zostava na „výrobu“ a akumuláciu energie z obnoviteľných zdrojov nebola lacná. Celý systém stál totiž 121 000 $ (110 000 €). Brownlee pritom využil federálne daňové úľavy, a tak výsledný účet bol napokon 93 000 $ (84 000 €).

Brownlee tiež uvádza, že jeho „ročný“ účet za elektrinu bol nulový aj napriek nižšej výnosnosti solárneho systému počas zimných mesiacov. A to vďaka ostatným mesiacom, počas ktorých nazbieral kredity za poskytovanie prebytočnej energie do el. siete. Na základe doterajších skúseností Brownlee tiež predpokladá, že sa mu investícia vráti do 10 rokov.

solarna strecha tesla cena

Zdroj: Tesla cez Electrek.co

Na samotnú strešnú krytinu pritom Tesla poskytuje 25-ročnú záruku. A v rámci výkonovej kapacity solárneho systému garantuje min. 95 % z pôvodného menovitého špičkového výkonu v rámci prvých 5 rokov a pokles max. o 0,5 % ročne počas nasledujúcich 20 rokov.

Pokuta za zvýšenie ceny

V súvislosti so solárnou strechou od Tesly sa v aktuálnom období tiež objavila správa, že Tesla sa dohodla na zaplatení pokuty vo výške cez 6 mil. $ za to, že náhle zvýšila ceny zákazníkom s už uzatvorenou zmluvou, informovalo CNBC. Stalo sa tak v roku 2021, kedy došlo k prudkému zvyšovaniu cien v rôznych oblastiach, vrátane fotovoltickej techniky a stavebníctva, a to napr. vplyvom výpadkov v dodávateľských reťazcoch.

Táto pokuta je výsledkom hromadnej žaloby dotknutých zákazníkov, ktorí ak chceli „Solarglass Roof“, museli za ňu nakoniec zaplatiť podstatne viac, ako bolo pôvodne dohodnuté v rámci uzatvorenej zmluvy. V žalobe sa pritom dokonca spomína prípad zvýšenia ceny zo 72 000 na 146 000 $.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Solárna strecha od Tesly sa dočkala ďalšieho vylepšenia. Nová škridla má vyšší výkon
„Tesla HVAC“ systém pre domácnosti je na pláne, hovorí Elon Musk
Tesla uvádza nový produkt „Tesla Electric“ na ceste stať sa globálnym distribútorom energie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Ak by sa u to malo vrátiť do 10 rokov, musel by mať v účty za elektrinu ročne 8400€, to aj chlapec na základnej vie ze je to sprostosť ako mraky..

  • Aby ste mali objektívny výpočet, musíte odrátať cenu klasickej škridly a navyše kalkulovať s dlhšou životnosťou solárnej. Potom budú čísla návratnosti bližšie realite, stále však okolo desať rokov. Nástupom lacných solárov však môže výrazne klesnúť cena elektriny. Limitujúcim cenovým faktorom však budú náklady na uskladnenie energie.

  • Vieš, či nevieš on

   Vieš že jazdní na elektrinu a že mu celé leto ide klíma?
   V lete vyrobí cez 200kWh denne (topka 260kWh)
   Čo je asi 60€ denne. Aj chlapec na základnej si to vie spočítať tam dúfam že aj ty budeš schopný.

   • A co bude robiť s 260kWh denne? Jedine predá na spote, keď budu vyrábať všetci.. Klima mu zoberie denne max 10kWh aj to je už extrém a to len keď bude treba chladit.. Škridla s pokládku ho vide par tisíc eur

    • A to som sa ešte nezamyskel k tomu ako si vypočítal ze 30kWp Fve vyrobí 260kwh el. Energie? Ked sa mu zadarí ze sme veľký optimisti reálne vyrobí tak polovicu, ak bude aj spotreba.., 23 centov za kWh co počítas vychádza z čoho?

     • A preco by nemohol tolko vyrobit, ved zalezi kde byva. Nemozete sudit podla rocneho slnecneho svitu na Slovensku. Aj u nas su rozdieli medzi juhozapadom a severovychodom SK a to je prd vzdialenost a este hra rolu aj nadmorska vyska a co ja viem co este.
      Cena ele kde byva bude tiez asi uplne ina ako u nas (momentalne garantovana) tak aj navratnost vychadza inak.
      A stymi 260kwh robi to ze za letne prebytky ako pisu ma kredity, ktore vyuziva v zime aby mal celorocne nulovy ucet.
      U nas sa daju letne prebytky ukladat do virtualenj bat a vytahovat v zime, alebo previest ako krerdit na nabijaciu kartu a nabijat auto na verejnych nabijackach pri cestach po EU.

  • skor to je o tom, ze prebytky predava spat do siete a za to zrejme dostava peniaze a preto je to mozne, ze sa mu za tych 10 rokov vrati…

   • peniaze mu naspat urcite nikdo nedava.
    bud ma az nerealne vysoku spotrebu energie, alebo cena energie je na jeho mieste je az nerealne vysoka. ratam tak 4xnasobne oproti cenam v ZSE.
    Na domacnost s elektroautom, bazenom, klimou a elektrokotlom, staci 20 clankov na streche za 10tisic € . Dalsich 10tisic za skridlu a tu sa uz skor mozeme bavit o navratnosti za 10rokov. Tie jeho baterie, ktore su asi hlavnou pricinu tej vysokej ceny, mu cenu distribucnych poplatkov, ktore pri virtualnej baterii treba nadalej platit, nikdy nevyrovnaju.
    Ale dobre, to je MKBHD, ktory musi mat vzdy vsetko najlepsie a moze mu byt fuk, ci sa mu to vrati. Ale chcel by som vidiet tie jeho vypocty, lebo podla mna to nijako nemoze vychadzat

Pridajte komentár