Tesla zvyšuje produkciu solárnej strechy. Snáď sa dočkáme aj v EÚ

1

Solárna strecha Tesla bola predstavená ešte v roku 2016, avšak odvtedy stále čakáme na spustenie masovejšej produkcie a inštalácií. Aktuálne vyjadrenie Elona Muska však naznačuje, že sa v tomto smere blýska na lepšie časy. Do veľkoobjemovej výroby sa pritom zrejme dostane nová, vylepšená verzia.

Produkty spoločnosti Tesla zvyknú „meškať“. A výnimkou nie je ani solárna strecha. Jedným z dôvodov, prečo nebola doteraz spustená jej masová produkcia, bola aj nečakane dlhá doba jej inštalácie. Tesla preto nechcela vyrábať viac striech, ako by dokázala priebežne inštalovať, aby sa jej zbytočne nekopili na sklade.

Ľady sa pohli

Je teda možné, že nová solárna strecha „V3“ bola upravená tak, aby ju bolo možné nainštalovať za pôvodne avizovaných 5 až 7 dní. Pri starších verziách to pritom trvalo okolo 2 týždňov. Dôkazom pozitívneho smerovania môže byť aktuálne vyjadrenie Elona Muska cez Twitter.

Ten uviedol, že prebieha rozširovanie výrobnej linky, pričom dúfa, že do konca roka budú schopní vyrábať 1 000 strešných systémov za týždeň. Nové solárne strechy Tesla 3. verzie by pritom nemali byť len jednoduchšie na inštaláciu.

Do výroby pôjde zrejme vylepšená strecha

Podľa portálu Cleantechnica mali solárne časti škridiel Tesla pomerne nízku účinnosť, a to 18 %. Tie nové by podľa neho mohli dosiahnuť okolo 23 %. To by pritom zabezpečilo rýchlejšiu návratnosť nemalej investície. Nová solárna strecha Tesla by mala byť nákladovo efektívnejšia aj podľa Elona Muska. Veď ten minulý mesiac povedal:

Máme šancu na to, aby sme dosiahli rovnakú alebo nižšiu cenu ako v prípade klasickej šindľovej strechy so započítaním nákladov na el. energiu. A to je pritom jedna z najlacnejších striech. Takže môžete získať skvelú strechu, ktorá je po ekonomickej stránke lepšia ako lacná strecha a váš účet za elektrinu.“

Sme pritom zvedaví, či veľkoobjemovejšia produkcia prinesie aj ďalšie zo sľúbených vzorov, resp. povrchových úprav solárnych škridiel. Doteraz sa vyrábali len tzv. „texturované“ škridle. Tesla však pri predstavení svojej solárnej strechy prezentovala aj „hladkú“, „bridlicovú“ a „toskánsku“ verziu.

Tesla solárna škrídla

Zdroj: tesla.com

A čo Európa?

Na solárnu strechu Tesla nepochybne čakajú aj záujemcovia z Európy. Žiaľ, aktuálne neexistuje žiadny časový rámec, ktorý by hovoril o jej príchode na európsky trh. Každopádne to po predchádzajúcich nie moc pozitívnych správach aktuálne vyzerá o čosi nádejnejšie.

ZAJAZDI SI NA TESLE!

Domáce batériové úložiská energie Tesla Powerwall by mali doraziť na starý kontinent budúci rok, a tak budeme dúfať, že Tesla zabezpečí, aby ich bolo možné nabíjať čistou energiou zo svojich solárnych striech či solárnych panelov čo najskôr.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová verzia solárnej strechy Tesla by mala byť lacnejšia
Tesla má megalomanské plány v oblasti výroby batérií, zrejme aj pre iných
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár