Patent poodhalil, prečo má solárna strecha od Tesly schopnosť „mimikry“

0

O solárnu strechu Tesla je obrovský záujem, veď pre tento rok je už vypredaná. A to aj napriek pomerne vysokej cene. Jedným z faktorov jej úspechu je určite aj ten estetický. Solárne škridly „Smooth“ totiž pri pohľade zhora pripomínajú bežné solárne panely, avšak pre pohľade zdola („z ulice“) sú na nerozoznanie od bežnej strešnej krytiny. V čom spočíva tajomstvo ich „mimikry“?

Solárna strecha Tesla využíva najmodernejšie solárne články od spoločnosti Panasonic. Jednou z hlavných výziev pre inžinierov bolo efektívne prepojenie článkov jednotlivých škridiel tak, aby inštalácia celej strechy nezabrala veľa času.

Avšak ďalšou veľkou výzvou bolo aj to, ako tieto články „zakamuflovať“ tak, aby neboli viditeľné pri bežnom pohľade z ulice a solárna strecha pôsobila ak bežná strešná krytina. Ďalšou podmienkou bolo samozrejme to, aby toto krytie výraznejšie neovplyvnilo účinnosť solárnych článkov. A to sa Tesle podarilo na 98 %.

tesla solárna strecha škríila film M3

Pohľad na „Smooth“ textúru z úrovne zeme (vľavo), pohľad z hora (vpravo). Zdroj: Tesla

Sklo so „žalúziami“

Stručne povedané, Tesla vyvinula špeciálne sklo, v ktorom je integrované niečo ako žalúzie. Vďaka nemu sa svetlo odráža takým spôsobom, že pri pohľade pod malým uhlom vyzerá škridla nepriehľadne a zároveň sú panely pre dopadajúce slnečné lúče takmer plne transparentné.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
DETAILY: Tesla predstavila nárazuvzdornú solárnu škridlu
Tesla začala meniť Gigafactory na najväčšiu “strešnú” solárnu elektráreň sveta
Jeden z prvých majiteľov solárnej strechy Tesla hovorí o jej inštalácii a nákladoch

Ďalšie vzory

Pre úplnosť dodávame, že Tesla aktuálne ponúka aj inú textúru solárnej strechy, a to tzv. „Textured“. Neskôr pribudnú do ponuky aj ďalšie vzory. Všetky tri majú povrchovú úpravu, vďaka ktorej vyzerajú ako bežné škridly aj pri pohľade zhora. V ich prípade je otázna miera priepustnosti svetla.

Tesla solárna škrídla

Zdroj: tesla.com

Zverejnená patentová prihláška taktiež popisuje rôzne spôsoby využitia technológie pre získanie rôznych viditeľných farieb a textúr solárnych škridiel. Podrobné technické informácie nájdete v nasledujúcom dokumente.

Zdroj: Electrek

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár