Nová verzia solárnej strechy Tesla by mala byť lacnejšia

1

Elon Musk sa nedávno vyjadril aj na tému solárnej strechy Tesla. Podľa jeho slov dokončujú jej 3. verziu, pričom naznačil, že tá bude lacnejšia.

Solárna strecha Tesla bola predstavená ešte v roku 2016. Jej dodávky, ako je u Tesly zvykom, sa však oneskorili. Z novej strechy sa môže zatiaľ tešiť zrejme len hŕstka zákazníkov. Navyše získaná cenová ponuka naznačuje, že ide o veľmi drahý produkt. Avšak aj v tomto smere sa pravdepodobne blýska na lepšie časy.

Meškanie a zdĺhavá inštalácia

Minulý rok sa Elon Musk vyjadril, že veľkoobjemová produkcia solárnej strechy Tesla sa oneskorí na tento rok. Začiatkom roka sa pritom objavila infomácia, že jedným z problémov súvisiacich so solárnou strechou je aj dĺžka inštalácie. Tá trvá zhruba 2 týždne, pričom Tesla pôvodne počítala s 5 až 7 dňami.

Potrebné zmeny

Elon Musk tiež povedal, že musia urobiť nejaké zmeny, aby zabezpečili sľubovanú životnosť integrovaných solárnych článkov po dobu 30 rokov (samotná krytina má doživotnú záruku). Nedávno sa pritom vyjadril, že dokončujú 3. verziu, pričom priznal, že integrovať solárny článok do strešnej škridly tak, aby to vyzeralo dobre a zároveň vydržalo 30 rokov, je veľký technologický problém.

Zároveň však dodal: „Som veľmi nadšený z 3. verzie solárnej strechy. Máme šancu na to, aby sme dosiahli rovnakú alebo nižšiu cenu ako v prípade klasickej šindľovej strechy so započítaním nákladov na el. energiu. A to je pritom jedna z najlacnejších striech. Takže môžete získať skvelú strechu, ktorá je po ekonomickej stránke lepšia ako lacná strecha a váš účet za elektrinu.“

Mala by byť lacnejšia

Pri predstavení solárnej strechy pritom Tesla uvádzala, že by mala byť lacnejšia ako škridlová strecha po odpočítaní nákladov za ušetrenú elektrinu. Škridlová strecha je pritom podľa Electrek podstatne drahšia ako šindľová, o ktorej aktuálne hovoril Musk. To naznačuje, že 3. verzia strechy by mala byť lacnejšia.

Pôvodná solárna strecha mala podľa Tesly vyjsť priemerne na 235 USD (209 €) za 1 m². Nižšia cena by sa teda pýtala. Ako však naznačuje konkrétna cenová ponuka, ktorú získal Electrek, cena sa môže aktuálne vďaka vyššiemu podielu solárnych článkov navýšiť až na 330 € za 1 m².

Spoločnosť Tesla pritom v rámci tejto cenovej ponuky uvádza, že po odpočítaní nákladov na elektrinu za 30 rokov a štátnej dotácie vyjde solárna strecha Tesla v hodnote cca 85 000 $, vrátane potrebných systémov (napr.: 2 x Powerwall), na cca 4 000 $. To má byť pritom cca o 6 000 menej ako v prípade kvalitnej strechy so solárnymi panelmi.

solarna strecha tesla cena

Zdroj: Tesla cez electrek.co

Portál Cleantechnica zas spočítal, že v rámci 25-ročnej „prevádzky“, vyjde solárna strecha Tesla podstatne lacnejšie ako akákoľvek bežná strecha (so započítaním nákladov na elektrinu). Treba však zohľadniť lokálnu cenu elektriny či „lokálny výkon“ solárnych článkov.

solarna strecha tesla cena

Zdroj: cleantechnica.com

Zdroj titulnej fotografie: Tesla cez Electrek

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí o nákladoch, úsporách, výkone a údržbe
Patent poodhalil, prečo má solárna strecha od Tesly schopnosť „mimikry“
„Solárna strecha Tesla mi ušetrí až 300 dolárov mesačne,“ hovorí majiteľ

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár