Solárna strecha Tesla bola podrobená bezpečnostným testom hasičov

0

Kalifornská hasičská zložka Cal Fire simulovala zásah na dome vybavenom solárnou strechou Tesla. Na jeho základe vzniklo inštruktážne video. V rámci neho máme možnosť nahliadnuť novej technológii priamo pod sukňu. Veď Cal Fire na to použila sekeru či motorovú pílu. Odhalených bolo hneď niekoľko zaujímavostí.

Novým technológiám sa musia prispôsobovať aj záchranné zložky. Spoločnosť Tesla poskytuje k svojim elektromobilom manuál pre zásahové jednotky, aby vedeli, ako sa v prípade nutnosti vypína elektrický obvod batérie a pod. Nové postupy však vyžaduje aj solárna strecha Tesla, v rámci ktorej trénovali zásah kalifornskí hasiči.

Bezpečnejšia ako „domáci“ elektrický okruh

V rámci inštruktážneho videa sa dozvedáme, že v prípade strešného solárneho systému existuje len malé riziko úrazu elektrickým prúdom. Interakcia s nízkonapäťovým elektrickým obvodom solárnej strechy nie je nebezpečná najmä preto, že jednosmerný strešný systém nie je uzemnený na žiadnom mieste v oblasti strechy.

Odborníci dokonca uvádzajú, že solárna strecha je bezpečnejšia ako bežný striedavý okruh domácnosti, pretože ten je uzemnený a pri interakcii preteká prúd zasiahnutou osobou smerom k zemi, čím môže dôjsť až k smrteľným zraneniam.

Vysoké riziko pádu

Aj keď je solárna strecha Tesla bezpečná z hľadiska úrazu elektrickým prúdom, prináša oveľa vyššie riziko pádu, ako je tomu v prípade bežnej strechy. Ako mali hasiči možnosť otestovať, povrch strechy je veľmi klzký, obzvlášť keď je vlhký. Bez uchyteného rebríka by pohyb po streche nebol vôbec možný.

To je výstrahou pre majiteľov, ako aj firmy, ktoré budú strechu čistiť kvôli vyššej efektivite solárnych článkov.

Náklady a množstvo vyprodukovanej energie

Na záver chceme dať do pozornosti náš predchádzajúci článok, ktorý sa týka solárnej strechy Tesla. Nájdete v ňom totiž prvé prevádzkové informácie priamo od majiteľa jednej z prvých inštalácií. Vďaka nemu sa dozvedáme, koľko energie dokázala jeho strecha vyrobiť za týždeň, koľko ho stála a koľko teraz ušetrí na účtoch za elektrinu. Link: “Solárna strecha Tesla mi ušetrí až 300 dolárov mesačne,” hovorí majiteľ.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta
Patent poodhalil, prečo má solárna strecha od Tesly schopnosť “mimikry”
Tesla reaguje na správy o svojom údajnom “žobronení” peňazí od dodávateľov

Zdroj: Cleantechnica

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár