Faceliftované elektromobily značky Smart dostali prvé cenovky

1

Nie je tomu dávno, čo hrozil zánik značky Smart. Daimler však spojil sily s čínskou automobilkou Geely a spravil zo Smartu čisto elektrickú značku. V septembri pritom predstavil faceliftované modely EQ Fortwo (vrátane verzie Cabrio) a EQ Forfour. A aktuálne sme spoznali ich prvé cenovky.

„Nové“ elektromobily Smart EQ pre modelový rok 2020 prešli najmä dizajnovými zmenami. Pod ich „kapotou“ totiž nájdeme rovnaký 60 kW elektromotor s krútiacim momentom 160 Nm. Vďaka nemu zrýchlia z 0 na 100 km/h za 11,6 s (Fortwo), resp. 11,9 s (Forfour), resp. 12,7 s (Fortwo Cabrio).

Na 60 km/h im to však ide podstatne lepšie, o čom svedčia časy v rozmedzí 4,8 až 5,2 s. Maximálna rýchlosť sa zastaví na „diaľničných“ 130 km/h. Výkon a dynamické vlastnosti týchto mestských elektromobilov však nie sú žiadnym problémom. Tým by ale mohla byť kapacita batérie, ktorá sa takisto nezmenila.

Veď modely Smart EQ sa aj naďalej spoliehajú na batériu s kapacitou 17,6 kWh a možnosť nabíjania len striedavým prúdom, čo je v porovnaní s konkurenciou veľmi málo. A malá batéria znamená aj malý dojazd. Konkrétne okolo 160 km podľa zastaralého optimistického cyklu NEDC.

„Zachráni“ ich cena?

Dúfali sme teda, že svoje „hendikepy“ Smart vykompenzuje zaujímavými cenovkami. Aktuálne oznámené ceny pre nemecký trh však naznačujú, že by sa tak nemuselo stať. Veď podľa Electrive začína cena modelu Smart EQ Fortwo na sume 21 940 €. Jeho „Cabrio“ verzia vyjde na minimálne 25 200 € a 4-miestny model EQ Forfour na 22 600 €. Za 22 kW palubnú nabíjačku sa pritom pripláca 990 €.

Portál Electrive tiež uvádza, že ide o rovnaké cenovky ako v prípade starších verzií. Ak by to platilo aj pre ostatné trhy, tak na Slovenku by mali novinky stáť okolo 22 130 € (Fortwo), resp. 22 800 € (Forfour).

Záujemcovia by teda mali dúfať, že Daimler príde s ešte zaujímavejším cenovým bonusom, ako napr. v roku 2017, kedy ponúkal 3 000 € „eko príspevok“ a ďalších 1 200 € za zošrotovanie či výkup starého vozidla.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektromobil Škoda sa v ČR vypredal a „zosmiešnil“ rekord
Nový Volkswagen e-up dostal slovenskú cenu, e-Golf zas mega-zľavu
Lacné elektrické „SUV“ K-ZE príde do Európy, potvrdil Renault

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Verim, ze si aj nove Smarty najde domov u nejednej mestskej zazobanej pipky. No pre prakticky uvazujuceho cloveka budu trojicky e-Citigo e-Up a e-Mii lepsia volba.

Pridajte komentár