Vylepšený elektrický Smart nám Mercedes predstaví už tento rok

1

Vynovený Smart EQ by mal ponúknuť podstatne vyšší dojazd za menej peňazí. Nasvedčuje tomu rastúca konkurencia v segmente malých metských elektromobilov.

Elektrický Smart vo verziách fortwo a forfour sa u nás v časoch fungovania slovenského dotačného programu predával aj vďaka ďalšiemu príspevku od Mercedes-Benz ako teplé rožky. Budeme tak zvedaví, či dokáže vylepšená novinka nadviazať na úspechy svojho „zľavneného“ predchodcu.

Podľa modelového plánu automobilky Mercedes-Benz, pod ktorú patrí značka Smart, sa dočkáme vylepšeného elektromobilu Smart EQ koncom tohto roka. Jeho predstavenie by malo podľa Pushevs prebehnú na septembrovom autosalóne vo Frankfurte.

Nevyhnutný facelift

Najnovšia generácia elektrického Smartu je v predaji len necelé 2 roky, avšak konkurenčné prostredie núti výrobcu, aby svoj model pomerne veľmi skoro „faceliftoval“. Na trh sa totiž chystá viacero malých mestských elektromobilov, ktoré by mali ponúknuť zaujímavé parametre aj ceny.

Aktuálny model disponuje batériou s kapacitou 17,6 kWh. Podľa výrobcu má zvládnuť na jedno nabitie dojazd 160 km (NEDC). Nám sa pritom podarilo v reálnej prevádzke dosiahnuť necelých 120 km. Napriek tomu, že tento typ vozidla vyslovene nevyžaduje nadštandardný dojazd, spomínané čísla už v dnešnej dobe nepôsobia presvedčivo. A tak sa v rámci faceliftu očakáva aj zvýšenie kapacity batérie.

Batéria z konceptu?

V lete 2017 bol predstavený koncepčný model s názvom Smart vision EQ fortwo (viď foto hore), ktorý disponoval batériou o kapacite 30 kWh. A práve takýmto akumulátorom by mohol byť vybavený faceliftovaný model. Batéria s podstatne nižšou kapacitou by bola zrejme sklamaním. Najmä v kontexte blížiacich sa mestských elektromobilov od koncernu VW Group.

Konkurencia sa blíži

O niečo väčšie modely Volkswagen e-up 2020, Škoda e-Citigo a SEAT e-Mii, ktoré prídu na trh tento rok, by mali podľa neoficiálnych informácií ponúknuť dojazd minimálne 270 až 300 km (WLTP). V ich prípade sa pritom spomína cena 18 000 až 19 000 €.

Ak sa tieto informácie potvrdia, Smart EQ (najmä vo verzii forfour) bude mať čo robiť, aby sa na trhu presadil. Navyše, do Európy sa chystajú aj ďalšie metské e-modely ako Honda Urban EV či čínske ZD D3.

Dúfame teda, že nový elektrický Smart ponúkne konkurencieschopný dojazd aj cenu. Aktuálny model sa predáva od sumy cca 22 000 €. Dočkať by sme sa tak mohli zlacnenia a zároveň podstatného zvýšenia dojazdu. Novinka by sa tak u nás mohla tešiť podobnej priazni ako v minulosti cenovo zvýhodnený modelový rad „2018“. Hlavne ak začne vláda opäť dotovať nákup elektromobilov.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie (Smart Fourjoy concept): Daimler 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektromobil Škoda má stáť 19 000 € a ponúknuť dojazd 300 km
Prvý elektromobil od SEAT bude len pokusom. Druhý spoznáme čoskoro
Elektromobil od Hondy príde na trh neskôr. Ukáže sa nám však už onedlho

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Auto s nulovým súkromím (priehľadné dvere) ? Viem že je to len dizajnérsky úlet, no aj na ten je to príliš trúfalé, ak nie rovno divné a nepredajné 🙂

Pridajte komentár