Značka Smart prežije a bude čisto elektrická. Vďaka dvom mega-koncernom

0

Automobilka Smart napokon nezanikne. A to vďaka spoločnému podniku Daimleru a obrovského čínskeho automobilového koncernu Geely. Koncerny spoločne vyvinú nové generácie vozidiel, ktoré budú už len plne elektrické.

Už dlhšiu dobu sa objavovali informácie, že priekopníkovi mestskej mobility, automobilke Smart, hrozí zánik. Tá patrila pod nemecký koncern Daimler, pričom bola súčasťou značky Mercedes-Benz. Aktuálne Daimler oznámil, že spolu s Geely zakladajú spoločný podnik, v rámci ktorého budú vlastniť po 50 % podiele automobilky Smart.

Cieľom tohto podniku je ďalší rozvoj značky Smart, aby sa stal lídrom mestskej elektromobility. Smart sa tak stane čisto elektrickou značkou. Spoločný podnik prepojí know-how oboch automobilových koncernov v oblasti výroby, konštrukcie a dizajnu.

Daimler a Geely sa dohodli, že dizajn novej generácie elektromobilov Smart navrhne celosvetová sieť divízie Mercedes-Benz Design. Geely a jeho globálne inžinierske centrá sa zas postarajú o oblasť vývoja. Vozidlá sa budú vyrábať v novom čínskom závode, odkiaľ sa budú distribuovať na globálny trh.

Aj väčšie elektromobily

Nová generácia elektromobilov značky Smart príde na trh v roku 2022. V rámce nej sa dočkáme aj rozšírenia portfólia o vozidlo čí vozidlá segmentu B, ktoré sa označujú aj ako „sub-kompakty“. Smart tak ponúkne konkurenta modelom ako Renault Zoe či Peugeot e-208.

Výroba súčasnej generácie elektromobilov Smart EQ fortwo (vo Francúzsku) a EQ forfour (v Slovinsku) bude prebiehať až do príchodu nových modelov. Vo francúzskom závode sa bude navyše vyrábať kompaktný elektromobil od Mercedesu, ktorý zrejme vzíde z konceptu Mercedes-Benz EQA.

Základné info o Geely

Ak vás zaujíma, kto to bude mať na svedomí vývoj nových Smartov, vedzte, že sa nejedná o žiadny malý čínsky startup. Koncern Geely vznikol v roku 1986, pričom aktuálne pod neho patria automobilky ako Volvo, Polestar, LYNK & CO, London Electric Vehicle Company (LEVC), Lotus či aj na Slovensku celkom dobre známy výrobca metských elektromobilov ZhiDou (ZD). Takže o skúsenostiach s vývojom a výrobou elektrických vozidiel nemôže mať pochyby.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Daimler

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vylepšený elektrický Smart nám Mercedes predstaví už tento rok
Mercedes a BMW vraj plánujú spoločný “cenovo dostupný” elektromobil
Veľký výrobca elektromobilov uvažuje o výstavbe nového závodu pri Košiciach

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár