Slovensko chce ukázať vodíkový potenciál aj na svetovej výstave v Dubaji

9

Máme tu ďalší dôkaz toho, že Ministerstvo hospodárstva SR to myslí so svojím zameraním na vodíkové technológie vážne. Schopnosti našej krajiny v tejto oblasti chce totiž prezentovať aj na gigantickej svetovej výstave „Expo“, ktorá sa koná len raz za 5 rokov.

Podľa MH SR sa vodík môže stať „energonosičom budúcnosti“. A Slovensko chce jeho potenciál využiť aj na budúcoročnej svetovej výstave Expo Dubaj a predstaviť svetovej verejnosti ucelený vodíkový program a aktivity, ktoré sa v tejto oblasti na Slovensku rozbehli.

„Pre svetovú pandémiu sa konanie tohto medzinárodného významného podujatia posunulo o rok. Slovensko tak má priestor doplniť národný pavilón aj o prezentáciu tejto dynamicky rozvíjajúcej sa oblasti,“ vysvetlil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.

Pomoc pri reštarte svetovej ekonomiky

Dubajská výstava môže na budúci rok prispieť k naštartovaniu svetovej ekonomiky po koronakríze. Organizátori predpokladajú, že v priebehu pol roka sa výstavy zúčastní niekoľko miliónov ľudí. Pre slovenských podnikateľov tak bude unikátnou globálnou platformou a exkluzívnym prezentačným kanálom. Účasť na výstave im môže priniesť reálne výsledky, nové kontakty a kontrakty.

Výstava Expo Dubaj sa uskutoční v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Zúčastní sa jej vyše 190 krajín, nadnárodné spoločnosti, vzdelávacie inštitúcie a mimovládne organizácie. Zatiaľ žiadna z krajín pre pandémiu účasť neodvolala. Aj svojou účasťou krajiny, či už ekonomicky vyspelé alebo rozvojové, deklarujú spolupatričnosť a vyjadrujú globálnu solidaritu v boji s pandémiou.

Svetová výstava v Dubaji je tzv. veľké Expo, ktoré sa koná iba raz za päť rokov. Prvýkrát bude takáto výstava v arabskom svete. Jej hlavnou myšlienkou je „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“, podtémou určenou pre Slovenskú republiku, na ktorú bude zameraná naša prezentácia, je „Mobilita“.

Obrovská príležitosť aj pre slovenské firmy

Ministerstvo hospodárstva pracuje na obsahovom koncepte slovenskej expozície v oblasti mobility v širšom zmysle, predovšetkým však so zreteľom na tému vodíkového pohonu, leteckého priemyslu a kozmonautiky. Účasť na výstave zabezpečuje rezort spolu s agentúrou SARIO. Prihlásiť sa je možné prostredníctvom formuláru na webe MH SR.

Presunutie začiatku výstavy dáva podľa vicepremiéra „možnosť na lepšiu prípravu prezentácie Slovenska ako vyspelej európskej krajiny, ktorá využíva moderné technológie, rešpektuje vysoké enviromentálne požiadavky a podporuje vedu a výskum.“ Pripomenul, že ak organizátorov osloví niektorý z projektov v národných pavilónoch, budú môcť tri roky v tejto ázijskej krajine pokračovať vo výskume a uplatnení ich podnikateľského zámeru na náklady vlády SAE.

Zdroj: tlačová správa (MH SR)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Minister Sulík chce dotovať na našom trhu neexistujúce vodíkové autá. Vodík je zdá sa prioritou
MH SR spustí upravené druhé kolo dotácií na nabíjacie stanice
Slováci vyvíjajú autonómny elektromobil ako súčasť rozvoja smart mobility

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

9 komentárov

 1. Nuž mám pocit, že to p. Sulík bere od konca.. Najprv bolo treba investovať do vzdelania a vedy a následne budeme môcť aj niečo prezentovať.
  No vodík treba už nechať vodikom.. Ma viac nevýhod ako výhod.. Ale zrejme dáva potenciál na novú reguláciu a monopolizáciu.. Výmenou čerpačiek nafty /benzínu za čerpačky vodíka.
  Batérie sú už dnes úplne postačujúce pre osobné autá aj niektoré linky busov.. A na kamióny príde tiež čoskoro.. Nebude treba neefektívny a drahý vodík ani nutnosť nabíjať iba na „čerpačkách“, ale naopak, batérie dávajú slobodu nabíjať kdekoľvek a z akéhokoľvek zdroja.

  • dobre hovoris! a ten sulik by mal zmenit dodavatela fetu, lebo to co predvadza v poslednej dobe vyzera na velmi zly matros… asi tych hajzlikov vo vlade serie, ze si ludia nahadzu na strechu solarne panely a budu si pekne krasne nabijat auticka zadarmo, a tie svine nenazrate z toho nic nebudu mat… mne uz davaju panely 6-7.000 kWh rocne, a to ich mam len na 30% strechy, dalsie su v plane. ked bude hotovo, pocitam cca 20.000kWh rocne 😉 takze okolo klasickych cerpaciek, aj pripadne tych troch vodikovych sulikovych budem chodit len so vztycenym prostrednikom 🙂

   • okolo vodikovych cerpaciek radsej vobec nechodit, v zaujme bezpecnosti 🙂
    A tiez gratulujem, solarne panely by mali pokryt co najviac plochy kazdej strechy kazdeho domu. Nie len kvoli nabijaniu auta, ale v zaujme uplneho zbavenia sa zavislosti na energetickych poskytovateloch.

  • az teraz som si vsimol spomenutu agenturu Sario… tak tade bude tahat sulik peniaze zo statnej kasy, ako kedysi slota cez Avocat… a milioniky akoze na vyskum vodika potecu sulikovi cez nejaku nastrcenu firmicku… staci poguglit mena ako Hatvany, Slota, Avocat, Zamedia a Sario… tunelari vsetko…

 2. Vodík je pohon budúcnosť a nie baterka, elektrika má budúcnosť na frekvenčných vlnách tak, tak ako to skúšal Nikola Tesla tam bola voľnosť a nie baterky

Pridajte komentár