Slovensko vs. Česko z hľadiska počtu evidovaných elektromobilov

7

Slovenské a české inštitúcie vydali štatistické údaje, ktoré sa týkajú počtu evidovaných, resp. registrovaných elektromobilov v rámci SR a ČR. A tak sa môžeme vzájomne porovnať.

Podľa údajov Ministerstva hospodárstva SR bolo k 30. júnu 2020 na Slovensku evidovaných 1 582 elektromobilov kategórie M1. K rovnakému obdobiu došlo v Česku k registrácii 4 974 elektromobilov rovnakej kategórie, uvádza Centrum dopravního výzkumu. Tzn., že vzhľadom na počet obyvateľov (5,46 mil. vs. 10,69 mil.) je na to Česká republika k spomínanému dátumu lepšie.

elektromobily plug-in hybridy slovensko pocet statistiky

Zdroj: MH SR

Čo týka celkového podielu v rámci evidovaných vozidiel kategórie M1, slovenskú „flotilu“ tvorí len 0,066 % elektromobilov. V Česku je to 0,12 %. A to je na jednej či druhej strane naozaj veľmi málo.

slovensko cesko pocet elektromobilov

Zdroj: Centrum dopravního výzkumu

Najlepší rok, a to ešte neskončil

Vyhliadky ohľadom rozvoja elektromobility v SR a ČR sa však zlepšujú, čo potvrdzuje aj tento rok. Napriek korona-kríze bol totiž v oboch republikách zaznamenaný významný medziročný rast, a to ešte nie je koniec roka.

Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR sa tento rok k 27. septembru predalo v SR už viac ako 500 elektromobilov. V kontexte štatistík MH SR ohľadom registrovaných elektrických vozidiel znamená toto číslo celoročný rekord.

Určite k tomu prispel aj druhý dotačný program, ktorý bol spustený koncom minulého roka. Treba však dodať, že dotácie sme tu už mali v období od 11.11.2016 do 30.6.2018 a o vozidlá tohto typu nebol vtedy ani zďaleka taký záujem ako „dnes“.

Česi zas hlásia doterajší medziročný rast o 196 %, keď v období od januára do septembra 2020 bolo v ČR zaregistrovaných 1 732 elektromobilov. Pre zaujímavosť dodávame, že ešte viac si u našich susedov percentuálne polepšili plug-in hybridy, ktoré išli hore až o 363 %. V porovnaní s elektromobilmi však bolo zaregistrovaných menej vozidiel tohto druhu, a to 1 176.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ministerstvo vnútra bude testovať elektromobily a hybridy, aby zistilo, čo mu vyhovuje
Český „retro-elektromobil“ Luka EV vydal tajomstvá ohľadom svojho nabíjania
Slováci predstavili „prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

    • V CR je tiez statna podpora (výše může činit až 40 % ceny vozu), pre firmy od januara do maja dali 50 mil.Kc, dalsich 100 mil.Kc (žádosti bude možné podávat od 14. září do 25. listopadu 2020) a minule roky boli tiez stedrejsi. Nakup s dotaciami v SR sa prejavuje postupne, mnohi kupia az buduci rok, kedze maju 12 mesiacov od podpisu zmluvy na nakup.

  1. V Česku podnikatelia ,ktorí prevažne kupujú elektroautá ,ako na Slovensku majú priemerne omnoho vyššie príjmy ako podnikatelia na Slovensku.To je čistá štatistika.Väčšina všetkého obchodu na Slovensku sa ťahá cez české firmy.Či sa jedná o elektro,potraviny,čiastočne nábytok,priemyselný tovar,atd…!!Spomeniem len Lidl,Bila,Tesko-kde väčšina potravín je z Česka!!!Elektro-Alza,Mall,Hej,Datart,Nay – sú de fakto české firmy!!!Tam ide väčšina eur Slovakov!!!

Pridajte komentár