Slovenská polícia dostala nové elektromobily a plug-in hybridy. Aké modely, kde budú jazdiť a čo nabíjanie?

6

Elektrifikácia sa konečne dotýka aj Policajného zboru Slovenskej republiky. Krajské riaditeľstvá totiž obdržali nové elektromobily a ďalšie z obstaraných plug-in hybridov. Rezort pritom plánuje aj ďalšie rozširovanie nabíjacej infraštruktúry.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MV SR) informovalo, že včera bolo do užívania v rámci Policajného zboru odovzdaných 24 nových plne elektrických vozidiel obstaraných z Plánu obnovy. Tie sú pritom „súčasťou širšej koncepcie modernizácie vozového parku“.

Nové elektromobily sú podľa MV SR náhradou zastaraných vozidiel z policajného vozového parku a majú „prispieť k znižovaniu emisií CO2, úspore finančných prostriedkov v súvislosti so servisovaním starých vozidiel a vyššej bezpečnosti prepravovanej posádky“.

„Plán obnovy prináša policajnému zboru viac ako 700 nových ekologických vozidiel – elektromobilov a plug-in hybridov. Mnohé z nich už stretávame na uliciach, ďalšie postupne pribudnú. Tiež dúfam, že po dobudovaní nabíjacej infraštruktúry pomôžu odstrániť predsudky, ktoré voči ekologickým vozidlám na Slovensku dodnes máme,“ povedala vicepremiérka Lívia Vašáková.

Čo sa týka samotných vozidiel, ide o elektrické SUV Škoda Enyaq iV 60 Loft, ktorých bolo celkovo zakúpených 83 kusov. Tento model ponúka výkon 132 kW, batériu s kapacitou 62 kWh, dojazd 375 – 397 km (WLTP) a je vybavený tepelným čerpadlom.

slovenska policia elektromobily

Zdroj: MV SR

Vozidlá boli zakúpené za účelom plnenia služobných úloh a aktuálne odovzdané kusy budú jazdiť v rámci základných útvarov krajských riaditeľstiev Policajného zboru v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Prešove.

slovenska policia elektromobily

Zdroj: MV SR

Aj plug-in hybridy

Krajské riaditeľstvá Policajného zboru Nitra, Trnava, Trenčín a Banská Bystrica dostali včera aj po 10 kusov plug-in hybridných vozidiel Toyota RAV4 Plug-in Hybrid v policajnom prevedení s pohonom 4×4, výkonom 225 kW a elektrickým dojazdom 75 km (WLTP) za cenu 67 546 € s DPH/ks. Celkovo bolo pritom zakúpených 400 vozidiel. Nuž dúfame, že sa budú nové plug-in hybridy poctivo nabíjať, aby sa využil ich environmentálny a ekonomický potenciál v čo možno najvyššej miere.

Rozširovanie nabíjacej infraštruktúry

MV SR tiež uvádza, že pokračuje v rozširovaní svojej nabíjacej infraštruktúry. Nabíjacie stanice sú aktuálne dostupné v rámci 49 lokalít a zahŕňajú 182 nabíjacích bodov. A do konca novembra tohto roku by malo byť k dispozícii celkovo 430 nabíjacích bodov „po celom území Slovenska“.

Zdroj: MV SR

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily budú už onedlho lacnejšie ako spaľováky z hľadiska TCO, tvrdí slovenský IEP
Slovenský InoBat dal otestovať svoju novú batériu s rýchlym nabíjaním a vysokou e-hustotou
Na slovenský trh sa chystajú elektromobily MG5 (kombi) a MG ZS EV (SUV)
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  • Vyzerá to na „riadny tunel“ do štátnej kasy !!!! Pri tom, ako sa „zabavali“ politici niet divu, ze si ktosi vylepsil účet v banke ….

   • Myslis viac tych nepodarkov Enyak iv60.
    Radsej cenu ani nenapisali.
    A za cenu tých hybridov mohli mat Tesla model 3 alebo Y (60 000€ s DPH), este by pekne usetrili a ani do servisu by nemuseli chodit.
    Ale ved kupuju od kamarata a cena za servis bude uplny ulet, ale ved to je uz dalsia zmluva na to uz populisti kaslu.

    • Mne sa Enyaq ako auto páči! Nemám však správy o kvalite a spoľahlivosti! Ty máš? Napíš! Cena v tendri nie je však to, za čo nemôže samotné auto,
     za to môžu politici a možno nejakí tí „ministerskí aparátčici“ !!!

 1. TOYOTA od začiatku „svinsky“ vysoko nasadila cenu RAV4 PHEV !!! A tu ma mrákoty obchádzajú pri tej cene v biznise na 400 vozidiel! Žiadny rabat?!

  P.S. Mali by sme „šťastlivcov-výhercov“ hľadať aj na obrázku hore?! …..

Pridajte komentár