Slovenská batériová aliancia a minister Žiga vidia v elektromobilite príležitosť

3

Zdá sa, že slovenská vláda má konečne záujem o podporu priemyslu s pridanou hodnotou, vrátane výskumu a vývoja nových technológií. A to vďaka príležitostiam, ktoré prináša rozvoj elektromobility, čo si uvedomuje aj Slovenská batériová aliancia, ktorá prichádza so 4 akčnými vyhláseniami.

Účastníci medzinárodnej konferencie Energy Manifest, ktorá sa uskutočnila v Bratislave, sa zhodli na tom, že elektromobilita prináša Slovensku, slovenským firmám, ako aj celej Európe veľké príležitosti. Minister hospodárstva SR Peter Žiga pritom zdôraznil, že „je v záujme nielen Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie ako celku, podporovať a čo najintenzívnejšie rozvíjať túto oblasť.“

V tlačovej správe Ministerstva hospodárstva SR sa uvádza, že odhady Európskej komisie hovoria o 30 % podieli elektromobilov a hybridov v rámci predaja nových automobilov v roku 2030.

„Takýto enormný nárast podielu si vyžiada investície európskych krajín do výskumu, vývoja a vybudovania trhu s batériami, od ich výroby až po recykláciu, aby Európska únia nebola odkázaná na dovoz z ázijských krajín a vybudovala si nezávislé postavenie,“ hovorí v tejto súvislosti Žiga.

MH SR uvádza, že si uvedomuje, aký strategický význam môže mať pre slovenskú ekonomiku vývoj a výroba batérií. Dodáva tiež, že ministerstvo je pripravené podieľať sa na prichádzajúcich zmenách, a to ako člen Európskej batériovej aliancie, pričom v rámci SR vznikla aj lokálna iniciatíva v podobe Slovenskej batériovej aliancie.

„Akčné kroky“ Slovenskej batériovej aliancie

Slovenská batériová aliancia je záujmové združenie právnických osôb, ktoré tvoria spoločnosti InoBatGreenWay Infrastructure, MSM HoldingSlovnaft, Matador Holding, IPM, A.En. Slovensko, ako aj Centrum pre využitie pokročilých materiálov SAV a Technická univerzita v Košiciach.

Táto aliancia si podľa nedávnej tlačovej správy zadefinovala „akčné kroky, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu v SR:

1. Je nevyhnutné urýchliť zavádzanie elektromobilov a vytvorenie takého legislatívneho prostredia, aby bolo možné urýchlené dobudovanie a ďalší rozvoj adekvátnej nabíjacej infraštruktúry na Slovensku.

2. Je nevyhnutné prijať novú legislatívnu úpravu a pravidlá trhu pre uskladnenie elektrickej energie.

3. Je nevyhnutné podporiť interdisciplinárny výskum a transfer inovácií zo zahraničia v oblasti batérií a pripraviť akademický sektor na vzdelávanie odborníkov pre celý batériový hodnotový reťazec od výroby, testovania až po recykláciu.

4. Je nevyhnutné zabezpečiť podporu najmä zo strany vlády Slovenskej republiky pre financovanie projektov slovenského batériového ekosystému s cieľom zabezpečiť výrobu vlastných slovenských produktov v celom batériovom hodnotovom reťazci.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na Slovensku by sa mal vyrábať cenovo dostupný elektromobil veľkosti VW Polo
Elektromobily by mohli ohroziť rast slovenskej ekonomiky, ale…
O „slovenský“ elektromobil Peugeot e-208 je nečakane veľký záujem

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

 1. Môže niekto, najlepšie redakcia, napísať niečo konkrétne? Otázky:
  K bodu 1. Je vypracovaný návrh legislatívy, ktorá by umožnila „aby bolo možné urýchlené dobudovanie a ďalší rozvoj adekvátnej nabíjacej infraštruktúry na Slovensku“?
  k bodu 2. Vypracoval niekto „legislatívnu úpravu a pravidlá trhu pre uskladnenie elektrickej energie“?
  k bodu 3. Vypracoval niekto postup, kroky a financovanie ako „podporiť interdisciplinárny výskum a transfer inovácií zo zahraničia v oblasti batérií a pripraviť akademický sektor na vzdelávanie odborníkov pre celý batériový hodnotový reťazec od výroby, testovania až po recykláciu“.
  K bodu 4. Slovenská batériová aliancia bola založená 5. 10. 2018 za účasti ministrov financií a hospodárstva a poradcu premiéra a len teraz sa zistí, že je potrebné „zabezpečiť podporu najmä zo strany vlády Slovenskej republiky pre financovanie projektov slovenského batériového ekosystému s cieľom zabezpečiť výrobu vlastných slovenských produktov v celom batériovom hodnotovom reťazci“?
  Kde sa buduje Gigafactory alebo aspoň Minifactory na výrobu tých „slovenských produktov v celom batériovom hodnotovom reťazci“? Lebo Číňania, Kórejci, USA a Japonci už ich majú x2.

Pridajte komentár