EÚ chce 20 „Gigatovární“ na batérie. Pomôže aj Slovenská batériová aliancia

0

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu, hovoril rok po založení Európskej batériovej aliancie o jej pokrokoch a budúcnosti. Podľa prieskumov bude treba vybudovať v až 20 obrovských tovární na výrobu batérií. A to aj za pomoci novej iniciatívy „Medziregionálneho partnerstva pre batérie“. Do celého ekosystému sa zapojí aj Slovensko, a to v rámci novovytvorenej Slovenskej batériovej aliancie.

Maroš Šefčovič priznáva, že Európa nemôže byť závislá na batériách privezených z mimoeurópskych trhov, najmä tých ázijských. Preto Európska komisia (EK) aktívne podporuje Európsku batériovú alianciu (European Battery Alliance), ktorá má byť batériovou obdobou Airbusu. Jej cieľom je dobehnúť ázijskú konkurencia v rámci ďalšej generácie batérií do elektromobilov či energetických úložísk.

Rok po založení batériovej aliancie

Maroš Šefčovič na pôde EK povedal, že Európska batériová aliancia zaznamenala za rok pozoruhodné pokroky. A to:

  • Spojila cca 260 priemyselných subjektov v rámci celého hodnotového reťazca aliancie.
  • Podporila kľúčové partnerstvá medzi členskými štátmi EÚ a Európskou investičnou bankou.
  • Nové výrobné projekty a ich pilotné fázy, ktoré smerujú k výstavbe európskych „Gigafactory“.
  • Prijatie strategického akčného plánu na pokrytie potrieb celého hodnotového reťazca aliancie.

Medziregionálne partnerstvo pre batérie

V rámci Európskej batériovej aliancie vznikla aj nová iniciatíva „Medziregionálne partnerstvo pre batérie„. EK sa domnieva, že bez podpory regiónov nemôže byť aliancia úspešná. Tie majú byť živými laboratóriami, inkubátormi a skutočnými motormi priemyselnej politiky. Preto je dôležité ich spájať.

20 „Gigatovární“

EK na základe analýzy odhaduje, že od roku 2025 dosiahne európsky trh s batériami hodnotu 250 miliárd €. Na pokrytie potrieb v tejto oblasti očakáva, že bude nutné vybudovať 20 „Gigafactory„. T.j. tovární na výrobu batérií, z ktorých každá dokáže vyprodukovať za rok batérie z celkovou kapacitou niekoľkých gigawatthodín. Ak by sa podarilo EÚ prevziať v tomto sektore vedúcu úlohu, mohlo by to priniesť 4 až 5 miliónov pracovných miest.

Slovenská batériová aliancia

Sme radi, že v rámci aliancie sa chce realizovať aj Slovensko. Z tohto dôvodu vznikla pred pár dňami Slovenská batériová aliancia. Jej ambíciou je prepojiť verejný a súkromný sektor, inovátorov, univerzity a finančné inštitúcie, aby sa mohlo Slovensko podieľať na hodnotovom reťazci Európskej batériovej aliancie.

Hlavnou motiváciou tohto kroku je udržanie konkurencieschopnosti našej krajiny v dynamicky meniacom sa prostredí automobilového priemyslu, od ktorého je závislá slovenská ekonomika.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Začala sa stavať najväčšia európska továreň na batérie. Dokáže konkurovať Tesle?
Elon Musk prezradil, kde Tesla zrejme postaví svoju európsku Gigafactory
EÚ chce podporiť elektromobilitu novými emisnými cieľmi a zákazom spaľovákov

Zdroje: Európska komisia 1, 2; titulný ilustračný render: vaasa.fi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár