Škoda, VW a SEAT ohlásili elektromobily pod 20 000 €. Čo je kľúčom?

0

Automobilky Škoda, Volkswagen a SEAT potvrdili, že chystajú sub-kompaktný elektromobil s vnútorným priestorom Golfu a cenou pod 20 000 €. Akým spôsobom to chcú dosiahnuť a kedy majú prísť na trh?

SEAT nedávno zverejnil svoje plány v oblasti elektromobility. V nich figuruje aj vývoj novej platformy, ktorá bude určená špeciálne pre menšie, tzv. vstupné elektromobily koncernu Volkswagen Group. Má ísť o kompaktnejšiu verziu modulárnej platformy MEB.

MEB je pritom platformou určenou najmä pre kompaktné a stredne veľké koncernové elektromobily. Má zabezpečiť podstatné zníženie výrobných nákladov na chystané elektrické vozidlá. Podľa Thomasa Ulbricha, člena tímu VW pre elektromobilitu, ušetrí automobilka vďaka MEB v prípade pripravovaného kompaktného e-hatchbacku ID.3 na výrobných nákladoch až 35 % v porovnaní s Volkswagenom e-Golf.

Nová menšia verzia platformy MEB od SEAT tak bude navrhnutá pre ešte nižšie výrobné náklady. Určená bude predovšetkým pre elektromobily s dĺžkou okolo 4 metre. Na jej vývoji bude pracovať v Španielsku vyše 300 vysokokvalifikovaných inžinierov.

Prvý model bude od SEAT

Herbert Diess, šéf Volkswagen Group, dodáva, že projekt malej elektrickej platformy je veľkým krokom na ceste k ešte cenovo dostupnejšej elektromobilite. Prvé vozidlo, ktoré bude postavené na tejto platforme, vyvinie SEAT. Bude ním elektromobil určený najmä pre mestské využitie.

Elektromobil veľkosti VW T-Roc

Stratég automobilky Volkswagen Michael Jost začiatkom roka potvrdil, že plánujú lacnejší “vstupný” model, ktorý bude patriť do rodiny ID. Oznámiť ho majú budúci rok. Dočkať sa máme malého elektrického SUV s cenou pod 20 000 €. Zrejme niet pochýb o tom, že Jost rozprával o elektromobile, ktorý bude súrodencom spomínaného modelu od SEAT, ktorý vyrastie na novej platforme.

“V roku 2023, resp. najneskôr v roku 2024 uvedieme elektromobil veľkosti modelu T-Roc za menej než 20 000 €,” dodal Jost. Model T-Roc má pritom podobnú veľkosť ako obľúbený elektromobil Hyundai Kona Electric, ktorého cena začína na sume 35 000 €.

„Lacná“ Škoda bude „Made in Czech“

Šéf automobilky Škoda Bernhard Maier sa minulý mesiac nechal počuť, že po modeloch Škoda Vision iV a Vision E sa dočkáme menšieho cenovo dostupného elektromobilu. Ten sa bude vyrábať v českých Kvasinách a bude súčasťou tzv. “vstupnej rodiny MEB”. Zatiaľ je vo fáze plánovania.

“Hľadáme vozidlo s nižšími špecifikáciami. Keď nájdeme pozitívny obchodný kompromis, predstavíme konkrétne riešenie,” povedal Maier. Je tak pravdepodobné, že pôjde o koncernovú trojičku, ktorá vyrastie na zmenšenine platformy MEB.

Najskôr koncernové mini-elektromobily

Spomínané elektromobily by však nemali byť prvými elektromobilmi od Škody, Volkswagenu a SEAT s cenou pod 20 000 €. Už tento rok pôjdu do výroby koncernové trojičky odvodené od vynoveného mini-modelu Volkswagen e-up. Tento model, ako aj jeho súrodenci Škoda e-Citigo a SEAT e-mii majú ponúknuť dojazd 300 km, pričom cena by nemala podľa neoficiálnych informácií presiahnuť 20 000 €.

Prvá generácia VW e-up sa pritom na Slovensku predávala po znížení ceny za 19 900 € (aktuálne už nie je dostupná). Takže táto cenová relácia by mohla byť v koncernových silách, aj napriek tomu, že vozidlá budú vybavené podstatne väčšou batériou. Veď od roku od roku 2012, kedy bola spustená jeho výroba, išla cena batérií značne dole, pričom pri výrobe viacerých takmer identických modelov je možné podstatne lepšie optimalizovať výrobné náklady.

Ďalšie koncernové trojičky?

Jednou z otázok súvisiacich s cenovo dostupnými elektromobilmi postavenými na novej koncernovej platforme je, či pôjde rovnako ako v prípade modelov up, Citigo a Mii, resp. Volkswagen ID.3, SEAT el-Born a očakávaného odvodeného hatchbacku od Škody, o ďalšie koncernové trojičky.

Vzhľadom na šetrenie nákladov je to veľmi pravdepodobné. To by mohlo znamenať, že sa dočkáme 3 malých mestských SUV či crossoverov, nakoľko Michael Jost spomínal v prípade modelu od VW, že pôjde o „elektromobil veľkosti modelu T-Roc“.

Zrejme v roku 2023

Šéf VW Herbert Diess sa minulý mesiac vyjadril, že „vstupné“ koncernové elektromobily by mali doraziť na trh v roku 2023. Dodal pritom, že budú síce menšie, majú však ponúknuť podobný vnútorný priestor ako kompaktný model Volkswagen Golf. T.j. o triedu väčšieho vozidla.

Zdroj titulného ilustračného obrázka (neoficiálny render): Autoexpress

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk hovorí, že za 2 – 3 roky bude k dispozícii ešte lacnejšia Tesla
Elektromobil od Dacie má byť “šokujúco” cenovo dostupným
VW: Spaľovacie autá budeme zdražovať, elektromobily zlacňovať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár