Škoda Vision iV ponúkne dojazd 500 km, futuristický Klement 60 km

0

Tesne pred ženevskou premiérou prezradila „Škodovka“ novinky ohľadom elektrického crossoveru Škoda Vision iV. Taktiež avizuje predstavenie futuristického jednostopového elektromobilu. Šéf českej automobilky pritom hovorí, že Škoda urýchľuje elektrifikáciu svojho portfólia.

Elektrický koncept Škoda Vision iV je 4-dverovým crossoverom s líniami vozidla typu kupé. Výrobca ho pritom v skratke charakterizuje ako crossover-kupé. Vznikol na koncernovej platforme MEB a má zaujať aj svojou atletickou a aerodynamickou karosériou.

Asi nikoho neprekvapí, že má ponúknuť nadštandardný vnútorný priestor, ako aj využitie kryštalických prvkov. Tie nájdeme napríklad v rebrovaní „fejkovej“ masky chladiča, ktorá je podsvietená. Ďalším dizajnovým prvkom, ktorý je ale zároveň aj funkčný, je kamerový systém virtuálnych spätných zrkadiel, ktoré pripomínajú žraločie plutvy.

4×4 a „moderný“ dojazd

„Pod kapotou“ elektrickej novinky nájdeme 2 elektromotory, ktoré sa starajú o pohon oboch náprav. Plochá li-ion batéria je zabudovaná do podlahy medzi oboma nápravami. Má zabezpečiť dojazd 500 km (WLTP), čo môžeme považovať za štandard budúcich elektrických modelov, ktoré sa chystajú na trh začiatkom budúceho desaťročia.

Automobilová moderna sa dotkne aj oblasti infotainmentu a digitalizácie. V rámci infotainmentu vozidla bude možné integrovať smartfóny, pričom tie budú využiteľné aj ako digitálny kľúč. Podobne ako napríklad v elektromobiloch značky Tesla.

Škoda Klement pre e-mikromobilitu

Škoda predstaví v Ženeve aj ďalší elektrický koncept menom Klement. Hovorí o ňom ako o jednostopovom futuristickom elektromobile, ktorý má byť alternatívou k bežnému automobilu. Spadá pritom do oblasti ekologickej mikromobility.

Škoda Klement je poháňaná elektromotor umiestnený v zadnom náboji kolesa, pričom dokáže rekuperovať kinetickú energiu. Dosahuje maximálnu rýchlosť 45 km/h a jej 2 batérie dokážu zabezpečiť dojazd 60 km. Elektromobil je možné spárovať so smartfónom, či zadefinovať oblasť, z ktorej nesmie vyjsť. Vozidlo je tak vhodné na zdieľanie.

skoda klement

Zdroj: Škoda

Oba spomínané elektrické koncepty budú predstavené v rámci tlačovej konferencie Škoda na autosalóne v Ženeve, ktorá sa uskutoční 5. marca od 9:40.

Urýchlenie elektrifikácie

Šéf automobilky Škoda Bernhard Maier sa v rámci rozhovoru o budúcnosti značky vyjadril aj k oblasti elektromobility. Pripomenul, že investičný program elektrifikácie vozidiel bude najväčším v histórii Škodovky, pričom uviedol, že do roku 2022 sa dočkáme viac ako 10 elektrifikovaných modelov.

Donedávna sa pritom v tejto súvislosti hovorilo 10 e-modeloch, ktoré prídu do roku 2025. Škoda tak podstatne urýchľuje svoju elektrifikáciu.

Zdroj (vrátane titulnej skice): Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škode unikol dokument o hybridnej Octavii a Superbe a o elektrickom Citigo
Škoda sa zameriava na cenovo dostupnú a fascinujúcu elektromobilitu
Slovenský dizajnér Škody hovorí o zmenách dizajnu vplyvom elektrifikácie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár