Prvé 2 elektromobily od Škody je už možné rezervovať. A to v „Mekke“ e-mobility

2

Automobilka Škoda spustila rezervácie na svoje prvé elektrické modely Škoda Vision iV a Škoda Citigoe iV. Nie je pritom žiadnym prekvapením, že sa tak stalo najskôr v Nórsku, ktoré je považované za „Mekku“ elektromobility.

Je neobvyklé, že rezervácie boli spustené hneď na 2 elektrické modely naraz. Na druhej strane je to pochopiteľné, nakoľko tak Škoda zistí, aký záujem bude o jej elektromobily na trhu, kde sa predá najviac elektromobilov na jedného obyvateľa a zaistí si aj príjmy z registračných poplatkov (cca 520 €/rez.). Navyše oba modely prídu na trh v budúcom roku.

Najskôr mestský hatchback

Tým prvým bude mestský hatchback Škoda Citigoe iV, ktorá by mala byť jedným z cenovo najdostupnejších elektromobilov na trhu. Ponúkne pritom zaujímavé parametre. A to najmä v oblasti dojazdu. 36,8 kWh batéria totiž zabezpečí dojazd 265 km (WLTP), čo je na tento typ vozidla určite dostatočná hodnota. Viac…

Čo sa týka oficiálnej ceny, tú výrobca neprezradil ani pri príležitosti spustenia rezervácií v Nórsku. Zástupcovia Škody sa však nechali na Dňoch čistej mobility počuť, že ich prvý elektromobil by mal začínať na sume niečo málo cez 16 000 €. Ďalšie zdroje hovoria o cene „hlboko“ pod 20 000 €. K prvým zákazníkom dorazí v januári.

Potom kompaktné SUV

Zaujímavejším, aj keď podstatne drahším elektromobilom českej značky, bude model Škoda Vision iV. Pôjde totiž o prvý elektromobil výrobcu, ktorý vyrastie na koncernovej platforme MEB. Tá bola pritom vyvinutá špeciálne pre elektromobily.

Toto kompaktné SUV, ktoré sa svojimi rozmermi podobá modelu Kodiaq, bude vychádzať z rovnomenného konceptu. Ten disponuje 2 elektromotormi (pohon 4×4) s celkovým výkonom 225 kW, 83 kWh batériou a dojazdom 500 km. Z 0 na 80 % sa nabije za 30 min.

Na trh dorazí v 2 verziách. A to ako typické, „praktickejšie“ SUV a „športovejšie“ poňaté SUV-kupé. Zatiaľ však nevieme, ktorá z verzií bude dostupná v roku 2020 ako prvá. Oficiálnu cenu tohto modelu taktiež nepoznáme.

Šéf Škody pre predaj a marketing, Alain Favey, však v súvislosti s cenou modelu Vision iV povedal, že bude stáť pravdepodobne približne rovnako ako Kodiaq alebo Superb. Šéf českého zastúpenia Škody, Luboš Vlček, sa zas vyjadril, že model by mal stáť o 10 až 15 % viac ako naftový Superb. Tzn. možnú cenu v rozmedzí 35 000 až 40 000 €.

Zdroj titulnej fotografie: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Test elektromobilu Škoda Vision iV, ktorý má blízko sériovému vozidlu
Škoda: Naše e-autá budú atraktívne z hľadiska ceny aj dojazdu
Mobilná nabíjacia stanica od Škody sa dostáva do komerčného využitia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Aby Vás to nezmiatlo tie predné kolesá na tom Visione sú väčšie aby bol dosiahnutý ten 500km dojazd. Ani e-tron nemá takého veľkého. Nechcel by som mu kupovať pneumatiky na prezúvanie. No čo už nech sú tie náklady čo najnajväčší žejo.

    • Rado väčšie kolesá neznamenajú väčší dojazd, priam naopak a v reáli tam uvidíš 18tky alebo 19tky.
      Tieto 21/22 sú len na koncepte na okrasu.

Pridajte komentár