Škoda prekvapila e-dojazdom hybridného Superbu a naznačila jeho cenu

0

Prvým elektrifikovaným vozidlom mladoboleslavskej značky, ktorý sa dostane do výroby, bude plug-in hybridná verzia faceliftovaného modelu Škoda Superb PHEV. Výrobca aktuálne prezradil prvé detaily, ktoré sa týkajú pohonnej jednotky a dojazdu, pričom naznačil aj cenu.

Asi nikoho neprekvapí, že faceliftovaná Škoda Superb si požičia plug-in hybridnú techniku od svojho vynoveného koncernového bratranca Volkswagen Passat GTE. Prekvapí však udávaný elektrický dojazd, ktorý má byť podstatne vyšší.

Pod „kapotou“ prvého hybridu od Škody nájdeme 1,4-litrový 4-valec TSI s výkonom 115 kW (156 k) a elektromotor s výkonom 85 kW (116 k). Celkový systémový výkon pohonnej jednotky pritom činí 160 kW (218 k), maximálny krútiaci moment dosahuje hodnotu 400 Nm.

Vďaka tejto jednotke dosiahne Volkswagen Passat GTE v hybridnom režime maximálnu rýchlosť 220 km a v čisto elektrickom režime 130 km/h. Z 0 na 100 km/h zrýchli za necelých 8 sekúnd. Takže podobné parametre môžeme očakávať aj v novom Superbe.

Prekvapujúci elektrický dojazd

Zaujímavosťou je, že oba koncernové sedany strednej triedy disponujú batériou s kapacitou 13 kWh, avšak výrobcovia udávajú značne odlišné dojazdy na elektrickú energiu. V prípade Passatu to je 55 km (WLTP), zatiaľ čo Škoda Superb PHEV má ponúknuť až 70 km, a to podľa rovnakého cyklu WLTP.

Tomu sa nechce veriť, nakoľko český plug-in hybrid by tak musel mať pri identickej pohonnej jednotke podstatne vyššiu účinnosť. Tú je pritom možné dosiahnuť napríklad lepšou aerodynamikou, nižšou hmotnosťou či kolesami s nižším valivým odporom. Výraznejšie rozdiely sa ale v týchto smeroch asi nedajú očakávať.

Že by sa inžinierom Škody teda podarilo „zázračné“ vyladenie pohonnej jednotky? Nuž, na vysvetlenie si budeme musieť zrejme počkať. Informácia o dojazde pritom nie je žiadnou neoficiálnou špekuláciou, veď zaznela v rámci prezentácie modelu na podujatí Čistá mobilita v Mladé Boleslavi. Snáď si Škoda nepomýlila testovací cyklus WLTP s NEDC (to len na odľahčenie :-)).

Objednávky už čoskoro

Česká automobilka tiež prezradila, že batéria sa nabije z bežnej domácej zásuvky za 6 hodín. Z výkonnejšieho zdroja, napríklad wallboxu alebo verejnej nabíjačky, to pritom potrvá 3,5 hodiny. Model Škoda Superb PHEV bude možné objednať už v júni. Prví zákazníci sa však dočkajú svojich vozidiel až v januári 2020.

Približná cena

Škoda na podujatí v domovskom meste naznačila aj cenu svojho 1. plug-in hybridu. Podľa jej priebežných údajov by mal Superb PHEV štartovať na sume okolo 1 milióna Kč, čo je v prepočte takmer 39 000 €. A to už nie je taká pozitívna cenovka ako v prípade prvého elektromobilu značky, Škody Citigo-e.

Zdroj: Auto, titulná ilustračná fotografia (koncept Škoda Vision C): Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda prezradila „neuveriteľnú“ cenu svojho prvého elektromobilu Citigo-e
Škoda by mohla predávať solárnu energiu pre elektromobily prostredníctvom nabíjačiek
Škoda naznačila cenu svojej elektrickej vlajkovej lode Vision iV

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár