Škoda avizuje športovú Octaviu RS. Bude to plug-in hybrid „iV“

1

Automobilka Škoda informuje, že na autosalóne v Ženeve predstaví novú generáciu športovo ladeného modelu Octavia RS. Novinka pritom ponúkne plug-in hybridný pohon. Ako sa vyvíjal výkon jednotlivých generácií?

Automobily Škoda s prívlastkom RS majú už vyše 45 ročnú tradíciu, ktorú odštartoval model 130 RS. Tieto 2 písmená sú skratkou slovného spojenia Rally Sport. Od roku 2000 sa pritom začali objavovať aj v rámci sériových vozidiel so športovým charakterom.

Výkonový a produkčný vývoj Octavie RS

Svojich športových variantov sa doteraz dočkali sériové modely Octavia, Fabia a Kodiaq. Úplne prvým „civilným“ RS-kom bola Octavia 1. generácie, ktorá prišla na trh pred 20 rokmi. Tá obsahovala 1,8-litrový benzínový motor s výkonom 132 kW (180 k). Vyrobilo sa pritom cez 17 600 kusov.

Druhá generácia Octavie RS bola dostupná s dvoma motormi. 2-litrový „benziňák“ ponúkal výkon 147 kW (200 k). Dízlový motor 2.0 TDI zas disponoval výkonom 125 kW (170 k). Spolu sa pritom vyprodukovalo vyše 87 800 kusov.

Tretia doteraz najúspešnejšia generácia modelu Škoda Octavia RS mala spočiatku pod kapotou benzínový motor 2.0 TSI o výkone 162 kW. Ten potom narástol na 169 kW, pričom ďalšia verzia RS 245 ponúkla až 180 kW (245 k). K dispozícii bol aj dízlový variant s výkonom 135 kW.

Celkovo sa vyrobilo 172 000 kusov Octavie RS 3. generácie. V Nemecku, Veľkej Británii a Švajčiarsku sa pritom športová verzia podieľala na celkových predajoch modelového radu Octavia viac ako dvadsiatimi percentami.

Škoda Octavia RS iV

Štvrtá generácia menom Škoda Octavia RS iV sa už nesie v duchu moderných trendov, a tak sa dočkala elektrifikácie. Pod jej kapotou nájdeme plug-in hybridný pohon, ktorý síce Škoda v aktuálnej tlačovej správe nešpecifikuje, ten by však nemal byť žiadnou záhadou.

Veď športovo ladená verzia koncernového bratranca Volkswagen Golf GTE ponúkne výkon 180 kW (245 k) a rovnakú batériu (13 kWh) či prevodovku ( 6-stupňová dvojspojková prevodovka DSG.) ako štandardný plug-in hybrid o výkone 150 kW. Čisto elektrický dojazd by sa mal pritom pohybovať okolo hodnoty 55 km (WLTP).

Podrobné informácie sa dozvieme v rámci svetovej premiéry modelu na autosalóne v Ženeve, ktorý začína 3. marca.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Plug-in hybridná Škoda Superb je v SR lacnejšia ako porovnateľný dízel
Škoda predstaví sériovú podobu elektromobilu Vision iV v 1. polovici tohto roka
Nová Škoda Octavia s plug-in hybridným pohonom ponúkne e-dojazd 55 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár