Škoda už vo veľkom testuje nabíjaciu infraštruktúru pre elektromobily

0

Škoda oznámila, že má rozsiahlu internú sieť nabíjacích staníc pre elektrifikované vozidlá. Zahŕňa 300 nabíjacích bodov, ktoré slúžia na testovacie účely. Získané poznatky pritom využije pri budovaní verejných nabíjačiek. Prvého elektromobilu a plug-in hybridu značky Škoda sa pritom dočkáme už tento rok.

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale Škoda sa už intenzívne pripravuje na zahájenie svojej elektrifikovanej éry. Veď na elektromobilitu vyčlenila 2 miliardy €, pričom sa jedná o najväčší investičný program v jej histórii.

Príprava na elektromobilitu

V roku 2017 Škoda predstavila svoj prvý novodobý elektrický koncept Škoda Vision E, ktorého produkčná verzia príde na trh v roku 2020. Neskôr oznámila, že v roku 2019 uvedie do predaja svoj prvý plug-in hybrid Škoda Superb PHEV a prvý sériový elektromobil Škoda e-Citigo.

V minulom roku Škoda oznámila, že začala pripravovať svojich predajcov na predaj a servisovanie elektrických a plug-in hybridných modelov a začala testovať mobilnú nabíjaciu stanicu E-Mona. Aktuálne hovorí o svojej internej sieti nabíjacích staníc, ktorá pozostáva z 300 nabíjacích bodov.

Tá si vyžiadala celkové investície vo výške 3,4 milióna €. Z toho išlo 1,65 mil. € na modernizáciu a rozšírenie elektrickej siete a 1,75 mil. € na inštaláciu nabíjacích staníc. 80 bodov je pritom rýchlonabíjacích. To však nie v súvislosti s nabíjacou infraštruktúrou od Škody všetko.

Česká automobilka plánuje využiť doteraz získané poznatky z inštalácie a využívania nabíjačiek a nabíjania vozidiel, pri budovaní siete aj mimo súkromného areálu spoločnosti. A to v spolupráci s dlhoročným partnerom ŠKO-ENERGO, ktorý sa stará o jej energetické potreby.

Prvý bude plug-in hybridný Superb

V poslednej dobe nám nebolo úplne jasné, ktorý z chystaných elektrifikovaných modelov príde na trh ako prvý. Škoda aktuálne tvrdí, že ním bude plug-in hybridná verzia faceliftovaného modelu Superb. Ten by pritom mohol byť vybavený rovnakou technikou ako koncernový Volkswagen Passat GTE, ktorý bol predstavený včera.

Plne elektrická verzia vynoveného mestského hatchbacku Citigo tak príde na trh po plug-in hybridnom Superbe. Podľa neoficiálnych informácií by mali byť spustené predobjednávky na model e-Citigo ešte v 1. polroku 2019. To by mohlo znamenať, že nám Škoda predstaví svoj elektromobil do konca marca. Česká automobilka je však zatiaľ v tejto súvislosti ticho.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Škoda     

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda sa zameriava na cenovo dostupnú a fascinujúcu elektromobilitu
Slovenský dizajnér Škody hovorí o zmenách dizajnu vplyvom elektrifikácie
Škoda vyrábala elektromobily už v roku 1944, aj s meniteľnými batériami

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár