Škoda vybuduje 7 000 nabíjacích bodov pre elektromobily

0

Čoraz viac správ od automobilky Škoda sa týka elektromobility. A to nie je žiadna náhoda, keďže český výrobca zahajuje tento rok svoju „e-ofenzívu“. Nezabúda pritom ani na budovanie nabíjacích staníc.

„Budúcnosť značky Škoda je elektrická. Do roku 2022 uvedieme na trh viac ako 10 elektrifikovaných modelov. Tento rok začneme s plug-in hybridným modelom Superb a plne elektrickým Citigo. Súbežne s tým Škoda investuje do infraštruktúry. V nadchádzajúcich rokoch vytvoríme v areále závodov a na parkoviskách pre zamestnancov až 7 000 nabíjacích bodov,“ hovorí Bernhard Maier, predseda predstavenstva Škody.

Michael Oeljeklaus, ktorý je zodpovedný za oblasť výroby a logistiky, dodáva, že prípravy na výrobu bežia na plné obrátky. Veď v oblasti elektromobility bolo preškolených vyše 11 000 zamestnancov. Taktiež spomenul investície do infraštruktúry v rámci závodov a ich okolia.

Testovanie nabíjačiek už prebieha

V rámci závodov Škoda je aktuálne nainštalovaných okolo 300 nabíjacích bodov, ktoré testujú oddelenia technického vývoja, riadenia kvality, predaja a výroby. Česká automobilka na ne doteraz vynaložila celkovo 3,4 mil. €, pričom 1,65 mil. zhltla modernizácia a rozšírenie elektrickej siete a zvyšok nabíjačky.

220 z týchto nabíjacích bodov nabíja striedavým prúdom a 80 je určených na rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom. Škoda taktiež testuje mobilnú nabíjaciu stanicu, ktorú v prípade potreby dovezie na miesto „činu“ elektrický bicykel. Skúšobná prevádzka prebieha v Prahe.

32 miliónová investícia

Škoda aktuálne ohlásila, že podstatne zvýši počet svojich nabíjacich bodov pre elektrické automobily. Za týmto účelom vyčlenila 32 mil. €, vďaka ktorým sa má vybudovať do roku 2025 okolo 6 700 nabíjacích bodov. 3 600 z nich sa bude nachádzať v areále „škodováckych“ závodov. Ďalších 3 100 pribudne v ich okolí, pričom budú k dispozícii predovšetkým pre zamestnancov.

2. elektromobilom crossover Vision iV

Škoda tiež informuje, že po plug-in hybridnom Superbe a elektrickom Citigo sa dostane do výroby sériová verzia štúdie Škoda Vision iV. A to je celkom prekvapujúca správa, nakoľko ako o 2. elektromobile značky sa doteraz hovorilo o modeli Škoda Vision E.

V prípade modelu Vision E sa spomínalo, že bude dostupný v 2 karosárskych verziách, a to SUV a SUC. Takže teoreticky by mohol byť model Vision iV kupé verziou Škody Vision E, a teda spomínaným SUC. Bežná SUV verzia by pritom mohla niesť dizajnové prvky z konceptu Vision iV, pričom by prišla na trh neskôr.

Išlo by tak o opačnú stratégiu ako v prípade koncernového bratranca Volkswagen ID Crozz, ktorý bude najskôr dostupný v SUV variante a až potom ako SUC. Takéto vzájomné doplnenie a „nekonkurovanie“ si v čase uvedenia na trh, by dávalo zmysel.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škode unikol dokument o hybridnej Octavii a Superbe a o elektrickom Citigo
Škoda predstavila aj kríženca elektrobicykla a elektromotorky
Škoda sa zameriava na cenovo dostupnú a fascinujúcu elektromobilitu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár