Škoda nahradí Fabiu elektromobilom s podobnou cenou, hovorí šéf značky

6

Šéf automobilky Škoda pre Autocar uviedol, že pracujú na plne elektrickej náhrade za model Fabia. A nemalo by ísť o model z koncernového trojlístka elektrických sub-kompaktov avizovaných na rok 2025.

Škoda nedávno predstavila svoju novú firemnú identitu aj štúdiu Vision 7S, ktorá je predzvesťou väčšieho elektrického SUV. Uviedla pritom, že výrazne urýchľuje svoju elektrickú ofenzívu a dodala, že do roku 2026 uvedie na trh 3 nové čisto elektrické modely a ďalšie budú nasledovať.

Podľa nedávnej správy webu Autocar Škoda počas predstavenia modelu Vision 7S v Prahe potvrdila, že toto elektrické SUV budú nasledovať „mestský elektromobil“ a elektrický „crossover“. A po nich prídu do konca desaťročia ďalšie 2 elektromobily, uviedol šéf Škody Klaus Zellmer.

Jedným z nich by mala byť elektrická náhrada za model Fabia. To by znamenalo, že nepôjde o očakávaný sub-kompaktný model avizovaný spolu s koncernovými súrodencami od VW („ID.2“) a Cupry („UrbanRebel“) na rok 2025.

To teoreticky naznačuje aj očakávaná cena, ktorá má byť podľa Zellmera podobná modelu Fabia. Tento sub-kompaktný hatchback pritom u nás aktuálne stojí cca od 13 000 do 20 000 €, v závislosti od verzie a stupňa výbavy. A spomínané koncernové elektromobily pre rok 2025 boli spočiatku avizované s cenou začínajúcou okolo 20 000 €. Šéf značky Volkswagen Thomas Schäfer ale nedávno povedal, že „VW ID.2“ za menej ako 20 000 € je pri súčasnom vývoji nákladov len ťažko predstaviteľný a mal by začínať na cene pod 25 000 €.

Podľa portálu Autocar sa očakáva, že elektrický nástupca Fabie zameraný najmä na mestské využitie vyrastie na menšej verzii platformy MEB. Takže by nemalo ísť o elektromobil novej generácie odvodený od novej platformy SSP. Mal by ale podporovať maximálny nabíjací výkon 200 kW, čo by bola vzhľadom na predpokladanú menšiu batériu výborná hodnota na súčasné pomery (po roku 2026 to snáď už nebude nič výnimočné).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cenovo dostupné elektromobily od Škody, VW a Seatu/Cupry poodhalili svoj dizajn
Škoda predstavila štúdiu 7-miestneho elektromobilu s dojazdom cez 600 km a novú firemnú identitu
Avizované lacnejšie elektromobily od VW či Škody budú zrejme podstatne drahšie, ako sa čakalo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Hmm, same asi a teoreticky, by mala, nemala, atd..
    Asi ciste teoreticky by som ocenil nejake realne vyhlasenie do blizsej buducnosti.. Teda mozno do roka, resp.do konca buduceho roka.. Ale rok 26 je skutocne velmi daleko. Navyse, pri pokracujucej inflacii hovorit o cenach v dolaroch, alebo este horsie v eurach v rozpati 4 rokov je uplne bezpredmetne..
    Mozno by sa uz zislo ako cena aut pouzivat nasobky medianu zarobkov kazdej krajniny. Pretoze je jasne, ze 25k je pre nemca cenou 10 mesacnej prace, kdezto u nas aspon 32 mesacnou.

Pridajte komentár