Škoda Enyaq iV už podporuje funkciu „Plug & Charge“. Nabíjanie tak môže byť jednoduchšie

0

Plug & Charge sa začína pomaly rozširovať. Najnovším dôkazom je Škoda Enyaq iV, ktorá už túto funkciu podporuje. Verejné nabíjanie sa tak môže zjednodušiť. Stále je však na čom pracovať, keďže podpora funkcie je naprieč nabíjacími sieťami veľmi obmedzená.

Jednou z cenených vlastností v prípade „internej“ nabíjacej siete Tesla Supercharger je tzv. funkcia Plug & Charge. Tá zjednodušuje nabíjací proces tým, že vozidlo stačí pripojiť k nabíjačke a nabíjanie sa spustí automaticky. Nie je teda nutná autentifikácia napr. prostredníctvom RFID karty či mobilnej aplikácie a tiež nie je treba zadávať pokyny k spusteniu nabíjania v rámci samotnej nabíjačky.

Avšak situácia sa začína pomaly meniť. Funkciu Plug & Charge totiž začína okrem iných zavádzať aj VW Group a teraz prichádza tiež do „Škodovky“. Česká značka pritom aktuálne informuje, že podpora funkcie je možná prostredníctvom služby Škoda Powerpass. Samozrejme v rámci jej aktuálne jediného dostupného elektromobilu Enyaq iV. Na kompatibilných staniciach teda stačí zapojiť nabíjací kábel nabíjačky do nabíjacieho portu a vozidlo sa začne nabíjať automaticky.

Dostupnosť

Funkcia je dostupná v rámci všetkých nových vozidiel s najnovším softvérom ME3. A neprekvapí, že touto funkciou budú tiež disponovať budúce elektromobily značky Škoda, ako aj všetky nové koncernové modely na báze platformy MEB. Ukrátení ale neostanú ani majitelia už dodaných vozidiel Škoda Enyaq iV so softvérom ME3. Funkcia bude totiž doinštalovaná na diaľku. A to vďaka podpore bezdrôtových softvérových aktualizácií („OTA“).

Škoda tiež informuje, že nabíjacie stanice podporujúce Plug & Charge sú uložené v rámci aplikácie Powerpass. Celý automatizovaný proces nabíjania pritom na týchto nabíjačkách prebieha v súlade s normou ISO 15118. Podporovaná je napríklad nabíjacia sieť Ionity. Ďalšie majú začať pribúdať čoskoro.

Čo treba urobiť?

Aby bolo možné funkciu používať, je potrebné sa zaregistrovať v aplikácii MyŠKODA a uložiť používateľa v aplikácii Powerpass. V prípade nových zákazníkov je funkcia Plug & Charge automaticky súčasťou zmluvy.  Existujúci zákazníci si ju môžu aktivovať pár kliknutiami. „Funkcia sa aktivuje v aplikácii MyŠKODA a nainštaluje sa po výbere a potvrdení tarify služby Powerpass. Jej vypínanie a zapínanie je potom možné v menu infotainmentu. Vyúčtovanie prebieha raz za mesiac podľa podmienok tarify Powerpass,“ dodáva Škoda.

Zdroj: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda Enyaq iV dostáva vylepšený softvér, ktorý napr. zrýchli nabíjanie a zvýši dojazd v zime
Spolupráca slovenských firiem Greenway a Sygic zjednoduší nabíjanie elektromobilov
Škoda ponúka ďalšiu ochutnávku zo svojho chystaného elektromobilu Vision 7S

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár