Škoda Enyaq iV dosiahla „doteraz najlepší výsledok v testoch Euro NCAP“ z hľadiska ochrany posádky

2

Elektrické SUV Škoda Enyaq iV dosiahlo výborné výsledky v bezpečnostných testoch Euro NCAP. V dvoch čiastkových testoch dokonca doteraz najlepšie výsledky, uvádza výrobca.

Prvý elektromobil značky Škoda postavený na koncernovej platforme MEB získal celkovo plný počet hviezdičiek v bezpečnostný testoch Euro NCAP. Z hľadiska ochrany cestujúcich to pritom malo byť doteraz najlepšie hodnotenie v rámci testov Euro NCAP.

Škoda Enyaq iV tak robí dobré meno nielen koncernovej platforme MEB, ale aj celkovo oblasti elektromobility. Nie je pritom prekvapením, že podobne dobre si počínal aj koncernový súrodenec VW ID.4.

Vďaka zisku 86 % z maximálneho možného počtu bodov má byť model Enyaq iV podľa Škody jedno z najbezpečnejších vozidiel, ktoré je v súčasnosti k dispozícii. Okrem toho mala Škoda Enyaq iV s 94 % hodnotením ochrany dospelých cestujúcich a s 89 % hodnotením ochrany detskej posádky dosiahnuť „doteraz najlepší výsledok v teste Euro NCAP„. Zdá sa pritom, že to platí v rámci vozidiel, ktoré boli testované po minuloročnom sprísnení hodnotiacich kritérií, keďže napríklad Tesla Model 3 dosiahla v roku 2019 v rámci ochrany dospelých 96 %.

Aktívne bezpečnostné prvky

Na palube elektromobilu Škoda Enyaq iV je k dispozícii deväť airbagov vrátane centrálneho airbagu medzi prednými sedadlami a komplexná ochrana cestujúcich Proactive Occupant Protection. Početné moderné asistenčné systémy v mnohých situáciách varujú pred možnou kolíziou a dokonca jej aktívne pomáhajú predchádzať alebo minimalizovať jej následky.

Patrí medzi ne napríklad Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov a cyklistov, asistent zmeny jazdného pruhu (Side Assist) vrátane asistenta vyparkovania (Rear Traffic Alert), ďalej antikolízny asistent, asistent pri odbočovaní a funkcia varovanie pri vystupovaní z vozidla.

Travel Assist zas vodičovi aktívne pomáha s riadením v pozdĺžnom a priečnom smere a popri adaptívnom tempomate (ACC) takisto zahŕňa adaptívne vedenie v pruhu s detekciou práce na ceste, asistenta pri jazde v kolónach a tiež núdzového asistenta (Emergency Assist). Na želanie je pre model Enyaq iV k dispozícii aj head-up displej, v ktorom Škoda prvýkrát využíva rozšírenú realitu, ako aj full LED Matrix svetlomety. Z hľadiska bezpečnostných asistentov pritom Škoda získala 82-precentné hodnotenie.

Zdroj: tlačová správa (Škoda)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 dosiahla v bezpečnostných testoch Euro NCAP výnimočné výsledky
Nový „zelený“ Euro NCAP otestoval „ekologickosť“ prvých 24 áut
Tesla Model 3 je najlepšia aj najhoršia v rámci „asistovanej jazdy“ podľa Euro NCAP
Cenovo dostupné elektromobily Škoda Citigoe iV a VW e-up získali v crash testoch „len“ 3 hviezdičky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

2 komentáre

  1. Vsetky asistenty pri realnom pouzivani pracuju tak ako maju, vodic sa „nepretahuje s volantom vsak? A potom si este moze vsetko „bezpecne“ nastavit cez displej. Co to je za doba toto.
    Jedno plus Enyaqu ze ma klasicke ovladanie na volante a nie tie dotykove plôšky ako iD 4.

  2. Výborné výsledky v bezpečnostných testoch Euro NCAP sa stali akoby „povinnosťou“ v silnej konkurencii áut! A v realite všedných dní bude platiť: Dosť bolo „rečí“ !!! Teraz sa ukáže, koľko zákazníkov Enyaq iV za tie ceny pritiahne …..

Pridajte komentár