Škoda vyrábala elektromobily už začiatkom 90. rokov. V Prčiciach vznikol unikát

0

Modely Škoda Vision E a e-Citigo nebudú prvými elektromobilmi mladoboleslavskej automobilky. Začiatkom 90. rokov sa totiž do výroby dostali hneď 2 modely Škoda Eltra. A v známych Prčiciach vznikol aj unikátny prototyp Škoda Shortcut

Bruno Fridez, ktorý v 80. rokoch minulého storočia dovážal do Švajčiarska elektromobily, chcel rozšíriť svoju ponuku aj o elektrickú Škodu Favorit. Prostredníctvom svojho známeho Jaromíra Vegra tlmočil v roku 1989 svoj záujem o 1 000 vozidiel.

S veľkým prispením Jaromíra Vegra, ktorý je šéfom Asociácie pre elektromobilitu v ČR, sa napokon elektrická Škoda Favorit, ako aj verzia Pick-up, dostali do výroby. Tieto modely niesli označenie Škoda Eltra 151L a Škoda Eltra 151 Pick-up. Kým sa však dostali elektromobily do výroby, švajčiarsky trh bol nasýtený.

Škoda Eltra – špecifikácie

Škoda Eltra bola vybavená jednosmerným elektromotorom s výkonom 15,5 kW a mala 4-stupňovú manuálnu prevodovku. O dopovanie motora sa staralo 14 olovených batérií (6 V, 180 Ah) s celkovou kapacitou 15,1 kWh. Elektrický Favorit dosahoval maximálny dojazd 80 km. Jeho maximálna rýchlosť sa zastavila na 80 km/h.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pamätáte sa? BMW predstavilo predchodcu elektromobilu i3 pred 27 rokmi
Prvým elektromobilom od Škody bude model e-Citigo a nie Vision E
Škoda predstavila koncept elektro-CNG-benzínového SUV s názvom Vision X

Unikátny elektrický mini-Favorit z Prčíc

O niečo neskôr, ďalší švajčiarsky dovozca elektomobilov spojil sily s Jaromírom Vegrom, a to v snahe o výrobu vlastného elektrického modelu. Keď však pochopili, že vývoj nového vozidla je ekonomický neúnosný, rozhodli sa o prestavbu Škody Favorit na mini-automobil po vzore Fiatu Uno.

Prvé úpravy sa udiali v dielni neďaleko známych Prčíc. Elektromobilu s neoficiálnym názvom Škoda Shortcut ubrali na dĺžke aj na šírke. Mal preto iba 2 miesta na sedenie. Mal rovnaké špecifikácie ako Škoda Eltra, pričom ho postihol aj rovnaký osud. Na rozdiel od Eltry sa však vyrobil len jediný kus. Škoda Shortcut je tak skutočným unikátom.

Zdroj: Autobible

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár