Škoda chystá 5 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?

1

Dnes už niet pochýb o tom, že elektromobily sú budúcnosťou automobilového priemyslu. A uvedomuje si to aj automobilka Škoda, ktorá je súčasťou v oblasti elektromobility ambiciózneho koncernu Volkswagen Group. V rámci svojho strategického rozvoja preto uvedenie na trh do roku 2025 päťplne elektrických vozidiel. Na aké modely sa môžeme tešiť?

Ešte predtým ako sa pustíme do elektromobilov spomenieme, že Škode nebudú cudzie ani hybridné automobily. Tým prvým bude plug-in hybridná verzia faceliftovanej Škody Superb, ktorej sa dočkáme už budúci rok. Česká automobilka taktiež predstavila krásny hybridný koncept mestského SUV Škoda Vision X.

Šéf automobilky Christian Strube tiež pripustil, že hybridným pohonom by mohol byť vybavený aj model Karoq a veľmi pravdepodobné je aj to, že väčší Kodiaq si požičia plug-in hybridný pohon z modelu Superb.

1. Mestská Škoda e-Citigo

Prvým elektromobilom značky bude podľa slov Christiana Strubeho elektrická verzia malého mestského modelu Škoda Citigo. Na trh sa má dostať koncom budúceho roka. Ponúkne vraj až dvojnásobný dojazd v porovnaní so svojim koncernovým súrodencom Volkswagen e-up, a to 300 km. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude vyrábať v Bratislave, tak ako spaľovacia verzia a VW e-up.

TIP: Prvým elektromobilom od Škody bude model e-Citigo a nie Vision E

2.  Škoda Vision E – SUV strednej triedy

V roku 2020 sa dočkáme modelu z populárneho segmentu SUV. Škoda Vision E ponúkne o niečo málo väčšie rozmery ako model Kodiaq. Elektromobil bude disponovať výkonom 225 kW, pohonom 4×4 a dojazdom 500 km. Li-Ion batéria sa má na biť na 80 % kapacity za 30 minút. Elektrické SUV bude vybavené systémom autonómneho riadenia 3. úrovne. Šéf automobilky tvrdí, že cena vozidla by mala byť podobná cene dieselovej Octavie.

TIP: Škoda Vision E: Všetko, čo vieme o českom konkurentovi Tesly Model X

3. Škoda Felicia E – kompaktný hatchback

Nemecký Auto Bild informoval podľa portálu Novinky.cz o tom, že Škoda pripravuje aj elektrický hatchback nižšej strednej triedy. Ten má niesť už ako tretí model histórie názov Felicia. Nakoľko sa však bude jednať o elektromobil, celý názov modelu by mal znieť Škoda Felicia E.

Vychádzať bude z koncernového súrodenca Volkswagen I.D./NEO, ktorý má ponúkať dojazd 400 až 600 km, podľa verzie. Vďaka 125 kW elektromotoru zrýchli z 0 na 100 km/h pod 8 sekúnd. Podľa šéfa Škody má byť o 7 až 8 tisíc dolárov lacnejší ako Tesla Model 3. Škoda Felicia E by sa mala dostať na trh okolo roku 2021.

TIP: Volkswagen I.D.: Všetko, čo vieme o pripravovanom konkurentovi Tesly Model 3

4. Športová „Škoda 110 RE“

Šéf Škody sa pre Auto Express vyjadril, že automobilka taktiež pripravuje športové vozidlo. To má byť podľa neho inšpirované legendárnym modelom 110 R kupé, ktorý bol kedysi akousi menej výkonnou obdobou Porsche 911. Straube dodáva, že model zo 70. rokov mal motor uložený vzadu, pričom poháňaná bola zadná náprava.

skoda 110 r kupe

Škoda 110 R Kupé. Zdroj: wikipedia.org

Tým naznačuje, že športová novinka bude „zadokolkou“. To v spojení s vysokým krútiacim momentom dostupným od prvej otáčky, ktorý je charakteristicky pre elektromobily, môže priniesť naozaj veľa zábavy. Športiak by mal prísť ako posledný z piatich elektrických vozidiel značky, ktoré sa Škoda chystá uviesť na trh do roku 2025. Postavený bude na koncernovej platforme pre elektromobily MEB.

5. Sedan, kompaktné SUV alebo van?

Piaty elektrický model od Škody je pre nás nateraz záhadou, keďže kompetentný nám zatiaľ potvrdili či naznačili „len“ spomínané štyri modely. Môžeme však predpokladať, že bude vychádzať z niektorého z koncernových modelov od Volkswagenu.

Do úvahy tak prichádza sedan na báze konceptu Volkswagen I.D. Vizzion či van/mikrobus na báze konceptu Volkswagen I.D. Buzz. Vzhľadom na popularitu vozidiel typu SUV by sme sa však nedivili, keby sa nakoniec jednalo o kompaktné mestské SUV na spôsob Hyundai Kona Electric.

TIP:
VW predstavil 4. elektromobil z rodiny I.D. Model Vizzion je konceptom sedanu
Hippiesácky VW zažíva reinkarnáciu do podoby inovatívneho elektromobilu

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár