Škoda oznámila 2 elektromobily postavené na špeciálnej platforme

0

Škoda je na vlne elektromobility. Odštartovala totiž predpredaj svojho prvého elektromobilu aj prvého plug-in hybridu, spustila výrobu batérií a oznámila ďalšie 2 plne elektrické modely, pričom jeden z nich získal titul „Najlepšie koncepčné vozidlo“.

Automobilka Škoda spustila pred pár dňami predpredaj svojich prvých elektrifikovaných modelov Škoda Citigoe iV a Škoda Superb iV na prvých trhoch, napr. v Česku a Nemecku. Ich dodávky sú pritom naplánované na začiatok budúceho roka.

Výroba batérií

Batérie pre svoj plug-in hybridný model Superb si pritom vyrába od začiatku septembra sama, a to v závode v Mladej Boleslavi. Avšak nielen pre seba. „České“ batérie nájdeme aj v plug-in hybridoch značiek VW, Audi a SEAT. Objem výroby je spočiatku nastavený na 150 000 ks ročne a bude sa priebežne navyšovať.

Škoda nakupuje základné batériové komponenty (články a moduly) od externých dodávateľov, pričom na jej linkách sa batérie montujú a testujú a pred inštaláciou do vozidla aj nabíjajú. Celkovo pritom česká automobilka investovala do výrobných liniek na batérie vyše 25 mil. €.

Spomínané modely však nebudú zďaleka jedinými elektrifikovanými vozidlami v portfóliu značky. Veď tá sa chystá v najbližších rokoch uviesť na trh 10 „e-modelov“. Pri príležitosti prezentácie svojich plánov v oblasti elektromobility v rámci prebiehajúceho frankfurtského autosalónu sa pritom vyjadrila, že už na budúci rok chystá 2 úplne nové elektromobily.

Pôjde pritom o prvé „skutočné“ plne elektrické vozidlá značky, nakoľko budú od základov navrhnuté ako elektromobily, narozdiel od vozidla Citigoe iV, ktoré je elektrickou verziou spaľovacieho modelu Citigo. Tie vyrastú na novej koncernovej platforme MEB určenej špeciálne pre elektromobily.

Najskôr elektrické SUV

Prvým z nich bude kompaktné elektrické SUV, resp. crossover, ktorý vzíde z konceptu Škoda Vision iV. Ten pritom pre pár dňami získal titul „Najlepší koncepčný automobil“ v ankete časopisu BEST OF mobility, ktorej spoluorganizátormi sú aj poradenská spoločnosť Deloitte a Nemecký zväz automobilové priemyslu. Viac o tomto vozidle sa dočítate v našich predošlých článkoch: #Škoda Vision iV.

Potom Škoda Felicia?

Menšou záhadou však ostáva 2 druhý z avizovaných elektromobilov, ktoré vyrastú na platforme MEB, keďže Škoda o tomto modeli nič neprezradila. S najväčšou pravdepodobnosťou by však malo ísť o kompaktný hatchback, ktorý bude súrodencom modelov Volkswagen ID.3 a SEAT El-Born. Špekuluje sa pritom, že by mohol oživiť meno Škoda Felicia.

Ak pôjde o koncernový hatchback, môžeme očakávať identické parametre ako v prípade spomínaných súrodencov. T.j. batériu s kapacitou 58 kWh, dojazd 420 km (WLTP), výkon 150 kW či podporu 100 kW rýchlonabíjania. Model od VW bude dostupný v 3 verziách, takže môžeme predpokladať, že Škoda ponúkne minimálne základný a stredný variant (vyššie uvedené špecifikácie). Čo možno očakávať od ďalších verzií sa dočítate v našom podrobnom článku o Volkswagene ID.3.

Zdroj: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda oznámila cenu svojho prvého elektromobilu Citigoe iV. Aj za lízing
Test elektromobilu Škoda Vision iV, ktorý má blízko sériovému vozidlu
Škoda berie elektromobilitu vážne. Dôkazom je množstvo súvisiacich aktivít

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár