Elektrifikované Škody trhajú v Českej republike „e-rekordy“

3

Elektromobil Škoda Citigoe iV a plug-in hybrid Škoda Superb iV robia na českom trhu s vozidlami do zásuvky divy. Už spustenie objednávok modelu Citigoe zamávalo s jedným z vtedajších rekordov, nedávne spustenie dodávok však prinieslo obrovský celkový medziročný rast registrácií e-áut.

V novembri minulého roka české zastúpenie automobilky Škoda oznámilo, že už vypredalo uvádzaciu sériu mestského elektrického hatchbacku Škoda Citigoe iV. Táto séria zahŕňala 500 kusov, pričom sa predala za 7 týždňov.

Na prvý pohľad to síce nemusí byť až tak zaujímavé, avšak v kontexte toho, že za celý rok 2018 bolo v Česku zaregistrovaných 703 (+ 82 % v porovnaní s r. 2017) a za prvý polrok 2019 421 (dovtedajší rekord) plne elektrických automobilov, je to už iná káva. Tieto rekordy tak Škoda čisto teoreticky (nedodané a neregistrované vozidlá) „roztrhala“ za 7 týždňov.

+ 600 %

No a aktuálne tu máme „oficiálnejší“ rekord, ktorý sa týka historicky najúspešnejšieho obdobia v rámci registrácií automobilov do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy) na českom trhu. Za mesiac január bolo totiž u našich susedov zaevidovaných 619 e-vozidiel, uvádza EV Sales.

A to predstavuje medziročný rast o 600 %. Celkový podiel vozidiel do zásuvky vyskočil na 3,2 %, pričom vôbec po prvýkrát sa stalo, že prekročil hranicu 1 %. V rámci počtu registrácií patrilo až 62 % z nich elektromobilom, čo je potvrdením trendu, že rastie najmä záujem o čisto elektrické automobily.

Škoda so 69 % podielom

A ako sme už naznačili, jednoznačne najväčšiu zásluhu na spomínaných rekordoch majú „čerstvé“ elektrifikované modely značky Škoda – Citigoe iV (254 ks) a Superb iV (174 ks), pričom dosiahli 69 % podiel v rámci trhu.

Zdá sa, že Česi sú v tomto smere skutočnými lokálpatriotmi, keďže na 3. a 4. priečke skončili elektromobily „domestifikovanej“ automobilky Hyundai (Ioniq Electric – 63 ks a Kona Electric 14 ks), ktorá má v obci Nošovice výrobný závod. „Česť“ Tesly zachraňoval Model 3 s 10 registrovanými kusmi, ktorý skočil na piatej priečke.

skoda elektromobily plug-in hybridy predaje

Zdroj: EV Sales

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrické SUV značky Škoda sa blíži. Dostalo už aj meno
Škoda poodhalila športovú Octaviu RS s plug-in hybridným pohonom
Plug-in hybridná Škoda Superb je v SR lacnejšia ako porovnateľný dízel

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Chcelo by to ešte oktavku full ev od 25k s dojazdom aspoň 400wltp. Ale aj to citigoe podľa mňa už pohlo ľady vo svete..(samozrejme spolu s 2ma trojčatmi)

Pridajte komentár