Elektromobily a plug-in hybridy Škoda budú „Made in Czech“, nie China

0

Ako sme už viackrát informovali, aj česká automobilka Škoda má veľké plány v oblasti elektromobility. Do roku 2025 uvedie na trh 5 elektrických a množstvo plug-in hybridných modelov. Prvých z nich sa dočkáme už budúci rok. Potešiteľnou správou je, že sa budú vyrábať v domovskej Českej republike, keďže množstvo výrobcov sa chystá presunúť svoju výrobu do Číny. Kvôli tomu výrazne zmodernizovala aj svoj závod v Kvasinách.

Ako sme už spomenuli, veľa výrobcov avizovalo, že bude svoje elektrické automobily vyrábať v Číne. A to minimálne z dvoch prostých dôvodov. Tým prvým je samozrejme pomerne lacná pracovná sila, čo sa hodí automobilkám hlavne na začiatku výroby, kedy sa očakávajú nižšie zisky z predaja elektromobilov.

Tým druhým je to, že Čína je najväčším trhom pre elektrifikované automobily. A to nielen kvôli počtu obyvateľov a rastúcej kúpnej sile, ale aj obrovskej podpore elektromobility od tamojšej vlády.

Najskôr Superb PHEV v Kvasinách

Prvým elektrifikovaným automobilom, ktorý zíde z výrobnej linky v Čechách bude plug-in hybridná verzia faceliftovanej Škody Superb. Stane sa tak v roku 2019 v modernizovanom výrobnom závode v Kvasinách. Prvý elektromobil značky, elektrický model Citigo, sa ale bude vyrábať v Bratislave. Za ním bude nasledovať elektrické SUV Škoda Vision E s rodiskom v Mladej Boleslavi.

Moderný závod pripravený na elektromobilitu

Výrobný závod automobilky Škoda v Kvasinách prešiel nedávno rozsiahlou modernizáciou. Jej hlavným dôvodom bolo prispôsobenie potrebám vývoja a výroby plug-in hybridnej verzie modelu Superb, ako aj výroby dielov pre tento typ vozidiel.

Závod má teraz nové centrá kvality, logistiky a testovania, ako aj novú rozvodnú sieť a nabíjacie stanice pre vozidlá do zásuvky. Celá modernizácia stála 13,5 milióna €, vďaka čomu teraz disponuje využiteľnou plochou takmer 14 000 metrov štvorcových.

skoda kvasiny

Zdroj: Škoda

Pripravované elektrické modely

Škoda doteraz viacmenej potvrdila 4 z 5 plne elektrických modelov. Tými budú mestské mini e-Citigo, SUV strednej triedy Vision E, kompaktný hatchback, ktorý by mal niesť meno Felicia E a bližšie nešpecifikovaný športový model. Tým piatym by mohol byť väčší sedan na báze koncernového modelu Volkswagen I.D. Vizzion alebo van na báze Volkswagenu I.D. Buzz. Prípadne kompaktné SUV.

Viac informácií o týchto modeloch nájdete v našom článku „Škoda chystá 5 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?„. Okrem toho očakávame množstvo hybridov, napríklad v podobe modelov Octavia, Fabia, Vision XRapid a už spomínaného modelu Superb.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda už testuje nástupcu Rapidu. V hre CNG a hybrid | špionážne foto
Nová Škoda Octavia na špionážnych fotografiách. Dočkáme sa plug-in hybridu?
Škoda Fabia novej generácie príde zrejme aj v elektrifikovanej športovej verzii RS

Zdroje: tlačové správy

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár