Škoda: „10 e-áut do roku 2022.“ Aké modely očakávať?

1

Škoda pri príležitosti prezentácie svojich prvých elektrifikovaných modelov na autosalóne vo Frankfurte uverejnila svoje aktualizované plány v oblasti elektromobility. Predstavila pritom novú „značku“ Škoda iV a ekosystém pre elekromobilitu. Potvrdila tiež urýchlenie svojich elektrifikačných plánov.

Urýchlenie „e-plánov“

Pôvodný elektrifikačný plán automobilky Škoda hovoril o 10 elektrifikovaných modeloch do roku 2025. Aktuálne Škoda potvrdila, že týchto modelov sa dočkáme do roku 2022. Do polovice budúceho desaťročia má pritom dosiahnuť predaj e-áut značky podiel 25 %.

Tieto modely budú patriť podľa českej automobilky pod „novú značku“ Škoda iV. Majú sa vyznačovať emocionálnym vzhľadom, futuristickým interiérom a najmodernejšími technológiami. Po túto značka bude pritom patriť aj ekosystém riešení pre oblasť elektromobility.

Elektrifikované modely

Ako už vieme prvými e-autami Škoda sú elektromobil Škoda Citigoe iV a plug-in hybrid Škoda Superb iV. Tie ale moc nekorešpondujú s popisom podznačky „iV“. Je to však preto, že ide o elektrifikované verzie bežných spaľovacích modelov.

V prípade nasledujúcich elektromobilov by to však už mala byť „iná káva“. Naznačuje to koncept Škoda Vision iV, z ktorého vzíde najbližší elektromobil českej značky. Ten bude postavený na špeciálnej koncernovej platforme MEB a ponúkne zaujímavé parametre, a to už budúci rok.

V krátkom čase ho bude nasledovať ďalší „MEB-model“. S najväčšou pravdepodobnosťou kompaktný hatchback, ktorý bude súrodencom modelov Volkswagen ID.3 a SEAT El-Born. Dočkať by sme sa mali aj cenovo dostupného SUV/crossover veľkosti modelu VW T-Roc, ktorý vzíde z modelu „VW ID.2„. Otázne však je, či to tento SUV/crossover „stihne“, keďže model od VW by nemal byť dostupný pred rokom 2023. Pravdepodobný je aj ďalší koncernový model – hatchback veľkosti modelu VW Polo. V „hre“ je tiež športové elektrické kupé inšpirované modelom 110 R kupé.

Zvyšné modely by mali byť hybridné verzie bežných spaľovacích vozidiel. Budúci rok by sme sa pritom mali dočkať plug-in hybridnej Octavie. Pravdepodobná je pritom aj hybridizácia SUV modelov českej značky.

Podporný ekosystém

Škoda chystá pre svoje elektromobily a plug-in hybridy aj komplexný podporný „ekosystém“. V rámci neho majú nájsť zákazníci cenovo dostupné domáce nabíjacie stanice typu wallbox (pravdepodobne podobné tým od VW), mobilné online služby Škoda Connect pre vyhľadávanie verejných nabíjačiek, či zarezervovanie konkrétneho nabíjacieho miesta či kartu eCharge s medzinárodnou platnosťou, ktorá umožní jednoduché nabíjanie a platby v rámci Európy.

Zdroj obrázkov pre titulnú koláž (redakčná úprava): Škoda, VW, Avarvarii/Autoexpress.co.uk

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda oznámila cenu svojho prvého elektromobilu Citigoe iV. Aj za lízing
Test elektromobilu Škoda Vision iV, ktorý má blízko sériovému vozidlu
Plug-in hybridná Škoda Superb dostala cenovku. Ako je na tom v porovnaní s bežnými verziami?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Tento článok bol taký do počtu.. nič nové som sa teda nedozvedel.. Ale vďaka I tak za snahu autorovi za zhrnutie všetkých „malo by“ a „do roku xx“

Pridajte komentár