Škoda vyrábala elektromobily už v roku 1944, aj s meniteľnými batériami

2

Automobilka Škoda má v oblasti elektromobility na čom „stavať“. Veď archívy nám odhaľujú, že Škoda vyrábala elektromobily už v roku 1944. Jednalo sa o elektrické nákladiaky s pomerne slušným dojazdom.

Ako vieme, aj automobilka Škoda sa pripravuje na elektrifikovanú budúcnosť. Do roku 2025 uvedie na trh 10 nabíjateľných modelov, pričom polovica bude plne elektrická. Prvý elektromobil uvedie na trh budúci rok, a to model e-Citigo.

V jednom z našich článkov sme vás informovali, že Škoda vyrábala elektromobily „už“ začiatkom 90. rokov. Modely Škoda Eltra a Shortcut boli po dizajnovej stránke v podstate karosárskymi variantmi Favoritu. Teraz sa však objavil archívny záznam, ktorý prezentuje nákladný elektromobil Škoda z roku 1944.

2 typy a len 40 kusov

Nie je žiadnou náhodou, že elektromobil sa vyrábal práve v tomto období, nakoľko väčšina fosilných palív končila vo vojenskej technike. A tak prišla Škoda s riešením v podobe elektrických „nákladiakov“ s užitočnou hmotnosťou 1,5 a 3 tony. Vyrobených malo byť celkovo len okolo 40 kusov, pričom väčšina z nich slúžila na zásobovacie účely.

Slušný dojazd

Tieto elektromobily využívali napríklad pivovary, a to na prepravu zlatistého moku k svojim odberateľom. Vozidlá pritom disponovali celkom slušným dojazdom, keď berieme do úvahy dobu a spôsob využitia, a to 100 km. Dokázali pritom vyvinúť maximálnu rýchlosť okolo 30 km/h.

Vojnový „battery swapping“

Elektromobily Škoda z roku 1944 využívali podľa všetkého 2 typy batérií. Alkalické oceľové batérie bolo možné nabíjať priamo vo vozidle, tak ako to poznáme dnes. Nabíjali sa pritom cez noc, najlacnejšou dostupnou elektrinou.

Avšak k dispozícii boli aj olovené kyselinové batérie, ktoré bolo možné vymieňať. Tzn., že vybitý akumulátor vozidla sa jednoducho vymenil za iný, plne nabitý. Podobnú vec pritom testovala aj Tesla v rámci tzv. „battery swapping„, nakoniec však od svojho zámeru upustila.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prvý elektromobil Škoda má stáť 19 000 € a ponúknuť dojazd 300 km
Elektrická Škoda Vision E bude dostupná ako SUV aj SUC
Škoda vyrábala elektromobily už začiatkom 90. rokov. V Prčiciach vznikol unikát

Zdroje: ČT (vrátane titulnej fotografie) cez FB, Auto-mania

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Prvy elektromobil bol zostrojeny uz v roku 1835 a prvy pouzitelny elektromobil postavil Thomas Parker v roku 1884! V roku 1899 prekonal elektromobil Belgičana Camille Jenatzy-ho 100km/h

Pridajte komentár