Šéfdizajnér automobilky Škoda hovoril o vzhľade elektromobilov značky

0

Šéfdizajnér automobilky Škoda prezradil čo-to o dizajne budúcich elektromobilov značky. Tie budú mať špecifický dizajn, ale zároveň budú niesť aj typické „škodovácke“ prvky.

Portál Auto.cz vyspovedal na autosalóne v Ženeve šéfdizajnéra Škody, Olivera Stefaniho. Rozhovor sa samozrejme nemohol vyhnúť ani téme elektromobility, nakoľko česká automobilka zaháji svoju elektrifikáciu už v tomto roku. A to modelmi Škoda Superb Plug-in Hybrid a Škoda e-Citigo.

Vzhľad nových modelov Škoda sa má vo všeobecnosti niesť v duchu výraznejšieho a emocionálnejšie dizajnu. Máme očakávať, že viacero prvkov z koncepčným modelov sa dostane do sériových vozidiel. Napríklad horizontálne rozdelené svetlomety, ktoré majú byť charakteristické pre modely segmentu SUV, vrátane elektromobilov.

Stefani hovorí, že Škoda bude mať samostatnú dizajnovú stratégiu pre modely typu SUV, limuzíny aj elektromobily postavené na koncernovej platforme MEB. Dúfame tak, že česká automobilka sa aspoň z časti vzoprie výraznej modelovej unifikácii, ktorá je v automobilovom priemysle už zaužívaným „trendom“.

Elektrická Škoda Vision iV

Na autosalóne v Ženeve bol predstavený elektrický crossover Škoda Vision iV, ktorý je podľa Stefaniho skutočnou Škodovkou. Nájdeme na ňom typické prvky zo súčasných modelov značky, ale aj originálne prvky, ktoré tento elektrický koncept odlišujú.

Napríklad svetelný pás medzi prednými svetlometmi. Ten by mal byť podľa Stefaniho typickým prvkom budúcich elektromobilov značky. A nie jediným.

Odlíšenie elektromobilov

Stefani čelil aj otázke, či je zložité odlíšiť dizajn elektromobilov a zároveň zachovať príslušnosť značke. „Nie je to až tak zložité. Škoda má jednoduchý a čistý dizajnový jazyk, ktorý nepoužíva zbytočne veľa liniek. Bočné línie sa tiahnu od predných po zadné svetlá, čo je veľmi typické pre Škodu. Ďalej sú to kryštálové elementy a 6-uholníková maska. Toto sú dané prvky, ktoré potom môžeme kombinovať s ďalšími, ako napríklad spomínané svetelné technológie alebo špecifická línia strechy,“ odpovedal.

Šéfdizajnér Škody tiež povedal, že elektromobily prinášajú nové možnosti aj v rámci navrhovania interiéru. Tie však nekonkretizoval. Škoda však pracuje na nových ekologických „vegánskych“ materiáloch, ktoré prezentovala aj vo svojich elektrifikovaných konceptoch. Tie by sa však v budúcnosti mohli používať v rámci všetkých modelov. Napríklad v Škode Vision RS sa nachádzali koberčeky vyrobené z banánových listov.

Zdroj: Auto.cz, titulná fotografia: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škode unikol dokument o hybridnej Octavii a Superbe a o elektrickom Citigo
Škoda predstavila elektrickú “X4” s 83 kWh batériou a dojazdom 500 km
Škoda predstavila aj kríženca elektrobicykla a elektromotorky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár