Škoda sa zameriava na cenovo dostupnú a fascinujúcu elektromobilitu

0

Automobilka Škoda začne rozširovať svoje portfólio o elektrifikované automobily od budúceho roku. V tejto súvislosti hovoril šéf vývoja českej značky o hlavných zámeroch v oblasti elektromobility.

Škoda ako súčasť koncernu VW Group, ktorý sa snaží napraviť svoju reputáciu po „Dieselgate“, ako aj automobilka pôsobiaca okrem iného na európskom a čínskom trhu, kde sa chystajú pomerne prísne emisné limity, resp. kvóty pre predaj e-áut, sa musí angažovať aj v oblasti elektromobility.

10 e-áut do 7 rokov

Na nové potrebné „elektrické“ technológie vyčlenila Škoda 2 miliardy €, pričom do roku 2025 chystá 10 elektrifikovaných modelov. Polovicu z nich budú pritom tvoriť elektromobily. Prvou výzvou pre českú automobilku bude rok 2020, kedy bude musieť jej flotila nových áut dosiahnuť priemerné emisie na 1 vozidlo na úrovni 95 g CO2 na 1 km.

A to podľa šéfa vývoja Škody Christiana Strubeho nebude možné bez elektrifikácie, píše Ecomento. Podľa neho je koncept Škoda Vision X náhľadom, ako bude vyzerať základná forma elektrifikovanej pohonnej jednotky. Tento koncept pritom kombinuje spaľovací motor, ktorý funguje na CNG aj benzín a elektromotor, ktorý poháňa zadnú nápravu.

Cenová dostupnosť

Strube ďalej hovorí, že CNG motor je zaujímavou a efektívnou formou pohonu. Chcel by preto, aby bol tento typ motora dostupný v každom modeli. Koncept Vision X s hybridným systémom by mal byť podľa neho vyjadrením „cenovo prístupnej a fascinujúcej elektromobility značky Škoda“.

My veríme, že v rámci možností budú cenovo dostupné aj plne elektrické modely českej automobilky. Tým prvým bude plne elektrická Škoda e-Citigo, ktorá príde na trh budúci rok. Jej základná cena by pritom nemala prekročiť 19 000 €.

Po tomto „prerobenom“ elektromobile sa dočkáme zbrusu nového elektrického SUV Škoda Vision E, ktoré bude postavené na špeciálnej koncernovej „e-platforme“ MEB. Jeho cena by mala byť podľa Alaina Faveya, obchodného a marketingového šéfa značky, okolo 32 000 €.

V budúcom roku sa dočkáme aj plug-in hybridnej verzie modelu Škoda Superb PHEV. O elektrifikovanej verzii sa pritom hovorí aj v súvislosti s novou generáciou Škody Octavia. Ďalšie možné plne elektrické modely značky nájdete v našom článku Škoda chystá 5 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?

Zdroj titulnej fotografie: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová Škoda Octavia bude čerpať aj z dizajnu elektromobilu Vision E
Škoda sa pripravuje na servisovanie svojich elektromobilov a hybridov
Škoda testuje mobilnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár