Škoda investuje 2 miliardy € do elektromobility. Čoho všetkého sa dočkáme?

0

Škoda v rámci príprav na prechod k elektromobilite zahájila najväčší investičný program vo svojej histórii. Vďaka nemu sa dočkáme 10 elektrifikovaných modelov, nabíjacích staníc a rôznych mobilitných služieb, vrátane zdieľania jej vlastných elektromobilov.

Automobilka Škoda investuje v nasledujúcich 5 rokoch 2 miliardy € do elektromobility a súvisiacich služieb. Aj vďaka tomuto balíku peňazí sa dočkáme 10 elektrifikovaných modelov, pričom až polovica bude plne elektrická. Tie začnú prichádzať na trh od budúceho roka.

Škoda už nebude len výrobcom áut

Škoda taktiež pripravuje služby, ktoré sú nevyhnutné pre podporu trvalo udržateľnej mobility. Podľa predsedu predstavenstva českej automobilky, Bernharda Maiera, prechádza Škoda od výrobcu áut k „Simply Clever Company“ pre najlepšie riešenie mobility.

Zdieľanie e-áut, skútrov a smart parkovanie

V rámci svojej „Stratégie 2025“ sa Škoda zameria na modely pre zdieľanie vlastných elektromobilov, tzv. carsharing, pričom bude pri vývoji spolupracovať aj s technickou univerzitou ČVTU a mestom Praha. Taktiež chce vytvoriť flotilu zdieľaných elektrických skútrov.

Škoda sa chystá riešiť aj problémy s parkovaním. V rámci služby Smart Parking budú môcť vodiči jednoducho nájsť voľné parkovacie miesta, a tým ušetriť čas aj množstvo kilometrov pri ich hľadaní.

Výstavba nabíjacích staníc

Česká automobilka myslí aj na infraštruktúru. Aktuálne uviedla do prevádzky svoju prvú nabíjaciu stanicu pre e-autá, a to v domovskej Mladej Boleslavi  Jedná sa o rýchlonabíjaciu stanicu s konektormi CCS (DC 50 kW), CHAdeMO (DC 50 kW) a Type 2 (AC).

Chystá pritom minimálne výstavbu ďalších nabíjacích staníc, a to či už v rámci mesta Mladá Boleslav, ale aj celoštátneho projektu rozvoja infraštruktúry v Českej republike. Rozhodne by sme sa nenahnevali, keby presiahli jej aktivity v tejto oblasti aj za hranice ČR. Hlavne tú juhovýchodnú, kde má a aj budem mať množstvo zákazníkov.

Akých e-áut sa dočkáme?

Ako sme už spomínali, Škoda plánuje do roku 2025 uviesť na trh 10 elektrifikovaných áut, z toho 5 elektromobilov. Už budúci rok sa dostane na trh model Škoda Superb Plug-in Hybrid a elektrická verzia modelu Citigo. Veľké očakávania sa ale vkladajú najmä do elektrického SUV Škoda Vision E. Tá príde na trh v roku 2020.

Viac informácií o elektrifikovaných modeloch Škoda nájdete v našom článku Škoda chystá 5 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?“ a ďalších…

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Novinky o e-SUV Škoda Vision E: Avizovaná cena, dojazd a športová verzia RS
Nová Škoda Octavia na špionážnych fotografiách. Dočkáme sa plug-in hybridu?
Škoda vyrábala elektromobily už začiatkom 90. rokov. V Prčiciach vznikol unikát

Zdroje: Škoda (vrátane titulného obrázku), tlačové správy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár