Škoda: Naše e-autá budú atraktívne z hľadiska ceny aj dojazdu

4

Škoda len nedávno predstavila svoje prvé elektrifikované modely. Aktuálny rozhovor so šéfom vývoja českej automobilky o elektromobilite pritom naznačuje, že máme očakávať „atraktívnu ponuku“.

23. mája predstavila Škoda v Bratislave v rámci hokejového šampionátu svoj 1. elektromobil Škoda Citigoe iV a 1. plug-in hybrid Škoda Superb iV. Na ceste sú pritom ďalšie elektrifikované modely. Čo si myslí šéf vývoja automobilky Škoda Christian Strube o týchto modeloch a elektromobilite?

Ekologicky zmysluplné a zábavné

„Som presvedčený, že elektromobilita je vynikajúcim doplnkom existujúceho mixu,“ hovorí Strube v rozhovore pre Autogazette. Dodáva pritom, že alternatívne pohony sú ekologicky zmysluplné a zároveň zábavné z hľadiska jazdných vlastností.

V strednodobom horizonte však majú byť pre Škodu stále dôležité aj benzínové a dieselové motory. Škoda sa pritom chystá rozširovať paletu modelov, ktoré budú dostupné s pohonom na CNG. Dodáva, že by uvítal podobný rozmach elektromobility, aký zažíva Nórsko.

Musí však byť zabezpečená dostatočná nabíjacia infraštruktúra a ekologicky vyrobená elektrina. Chce pritom, aby ľudia nevnímali elektromobilitu len ako nevyhnutnosť, ale ako zmysluplný doplnok, ktorý prináša aj značný pôžitok z jazdy.

„Teraz je ten správny čas“

Škoda síce pristúpila k elektrifikácii v porovnaní s mnohými inými značkami pomerne neskoro, Strube však hovorí, že práve teraz je ten správny čas pre zákazníka. Poukázal pritom na to, že batéria tvorí významnú časť ceny elektromobilov a dodal, že dojazd a náklady sú teraz presvedčivými argumentmi.

V tejto súvislosti tiež povedal, že keby prišla Škoda s elektrickými vozidlami skôr, „nemohla by realizovať takto atraktívnu ponuku“. Aktuálne však nepoznáme oficiálne ceny oboch e-modelov Škoda. A tie neprezradil ani Strube.

Na Dňoch čistej mobility v Mladej Boleslavi však zástupcovia značky hovorili o možnej cene modelu Škoda Citigoe iV na úrovní 420 000 Kč s DPH. To je v prepočte cca 16 300 €, čo by bola vzhľadom na 36,8 kWh batériu a dojazd 265 km (WLTP) vynikajúca ponuka. Kvôli rozmerom vozidla však nie pre každého.

Čo sa týka ceny plug-in hybridu Škoda Superb iV s 13 kWh batériou a elektrickým dojazdom 55 km (WLTP), neoficiálne správy naznačujú sumu okolo 39 000 €. Plug-in hybridy sú pritom podľa Strubeho dočasným prechodným riešením, pričom umožnia ľuďom spoznať elektrifikované automobily.

Zdroj: Ecomento, titulná fotografia: Škoda    

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda naznačila cenu svojej elektrickej vlajkovej lode Vision iV
Mobilná nabíjacia stanica od Škody sa dostáva do komerčného využitia
Škoda chystá aj „lacný“ elektromobil na platforme MEB

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Čím viac automobiliek sa pridá, tým sa cena bude tlačiť dole a zákazník si bude môcť vybrať. Ešte keby bolo viac čerpačiek a skrátil sa čas nabíjania.

  2. Nebojte sa. Kym bude elektromobil dostupny „pre vsetkych“ bude dost aj cerpaciek. Skuste sa opytat skor narodenych ci si pamatuju kolko bolo „benziniek“ ked prisli benzinove a naftove auta do sveta.

Pridajte komentár