Škoda oznámila, že jej rok 2019 bude v znamení elektromobility

0

Automobilka Škoda pri príležitosti zverejnenia hospodárskych výsledkov za rok 2018 oznámila, že jej rok 2019 sa bude niesť v znamení elektromobility. Do výroby sa pritom dostanú prvé dva elektrifikované modely. Z toho jeden z nich zrejme v Bratislave.

„S rokom 2019 začína pre značku Škoda éra elektromobility. Zahájená bude elektrickou verziou modelu Citigo a modelom Superb s plug-in hybridným pohonom,“ uvádza Škoda vo svoje tlačovej správe. Bernhard Maier, predseda predstavenstva českej automobilky v tejto súvislosti dopĺňa, že zahájenie výroby prvých elektrifikovaných vozidiel je výnimočným momentom v 124-ročnej histórii značky.

Škoda Superb Plug-in Hybrid

Mladoboleslavka automobilka informuje, že Škoda Superb Plug-in Hybrid sa bude vyrábať v českom závode v Kvasinách. Vlajková loď má podľa uniknutého dokumentu disponovať rovnakou pohonnou jednotkou ako vynovený koncernový bratranec Volkswagen Passat.

Škoda e-Citigo

Malý mestský elektromobil Škoda e-Citigo sa má vyrábať podľa neoficiálnych informácií v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia. Vzhľadom na to, že sa tu vyrába koncernové dvojča Volkswagen e-up, by to bolo úplne logické. Spomínaný uniknutý dokument naznačuje, že prvý „škodovácky“ elektromobil by mal ponúknuť v rámci segmentu veľmi slušný dojazd, a to 300 km.

„MEB“ elektromobily

Škoda aktuálne potvrdila, že v roku 2020 sa dočkáme prvých elektromobilov postavených na základoch špecializovanej koncernovej platformy MEB, ktorá bola vyvinutá pre elektrické vozidlá. Jedným z nich bude sériová verzia konceptu Škoda Vision iV, ktorý bol nedávno predstavený v Ženeve.

Plug-in hybridná Octavia

V júni budúceho roku by sa mala podľa uniknutého dokumentu dostať na trh aj plug-in hybridná verzia novej Škody Octavia. A to nebude zďaleka všetko. Veď Škoda informuje, že do roku 2022 predstaví viac ako 10 elektrifikovaných modelov. Pravdepodobne aj jeden z variantov SUV Škoda Vision E.

Škoda bude vyrábať e-komponenty pre ďalšie značky

V závode v českých Kvasinách, kde sa bude produkovať Škoda Superb Plug-in Hybrid, bude zahájená aj výroba elektrických komponentov pre plug-in hybridné modely. A to nie nielen pre „škodovácke“, ale aj pre modely iných koncernových značiek.

Aktualizácie po vzore Tesly

Škoda taktiež informuje, že všetky nové modely značky budú vybavené rozhraním MIB 3, vďaka ktorému získajú pokročilú konektivitu, vrátane bezdrôtového pripojenia k sieti internet. To umožní zasielanie aktualizácií „na diaľku“. Tesla takýmto spôsobom dokáže napríklad zvýšiť výkon či dojazd svojich elektromobilov.

Vývoj špeciálnych nabíjacích staníc

Škoda je aktívna aj v hľadaní inovatívnych technológií, pričom z tohto dôvodu zriadila dve tzv. „DigiLab“, ktoré okrem iného dávajú priestor rôznym startupom. Jedným z nich je aj izraelská spoločnosť Chakratec, ktorá vyvíja nabíjacie stanice pre elektromobily.

Tie obsahujú akumulátor elektriny, ktorý pracuje na báze zotrvačníka, s takmer neobmedzeným množstvom nabíjacích a vybíjacích cyklov. Táto technológia je pritom vhodná napríklad v rámci nabíjacích staníc, ktoré sa inštalujú na odľahlých miestach.

Zdroj titulnej fotografie: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda bude vyvíjať a vyrábať elektrobusy s vodíkovým pohonom
Škoda chystá 5 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?
Škoda sa zameriava na cenovo dostupnú a fascinujúcu elektromobilitu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár