Mobilná nabíjacia stanica od Škody sa dostáva do komerčného využitia

0

Škoda začala svoju službu mobilného nabíjania elektromobilov, E-MONA, testovať v novembri minulého roka. V rámci nej privezie nabíjaciu stanicu na miesto vyžiadania elektrobicykel do 30 min. To umožňuje minimalizovať čas príchodu v mestách s problematickou dopravou.

Divízia Škoda Auto DigiLab aktuálne informuje, že jej mobilná nabíjacia stanica bude slúžiť v rámci carsharingovej služby Car4way. Má tak napomôcť k tomu, aby mali zdieľané elektromobily potrebný dojazd za každých okolností.

Nabíjačka E-MONA prešla v predchádzajúcich mesiacoch testovacou prevádzkou. Overoval sa pritom jej dosah, s cieľom určiť, ktoré časti Prahy je možné pokryť v rámci deklarovaného dojazdu do 30 minút. Taktiež sa ukázalo, že vďaka adaptérom je možné nabíjať absolútnu väčšinu dostupných e-vozidiel.

„Pilotná prevádzka služby mobilného nabíjania bude pokračovať aj v ďalších mestách. Rozšírime tak ekosystém služieb okolo vozidiel. Na základe poznatkov z testovania budeme mobilnú nabíjačku naďalej vylepšovať, aby dokázala ešte rýchlejšie a komfortnejšie pomáhať nielen carsharingovým spoločnostiam, ale aj manažérom elektrických flotíl či koncovým zákazníkom – majiteľom elektromobilov,“ povedala vedúca Škoda Auto DigiLab, Jarmila Plachá.

Plne ekologická prevádzka

Prevádzka nabíjacej stanice je plne bezemisná. A to nielen vďaka tomu, že sa prepravuje prostredníctvom elektrobicykla. Nabíja sa totiž výlučne elektrinou vyrobenou z obnoviteľných zdrojov (vodné elektrárne, bioplynové stanice či prostredníctvom solárnych panelov). Nabité elektromobily tak jazdia absolútne ekologicky, a to nielen na lokálnej úrovni.

Fakty

Prvá generácia nabíjačky E-MONA váži viac ako 150 kg. Disponuje pritom celkovou kapacitou 16,8 kWh. Jej batériový systém má pozostávať z 12 „článkov“ (zrejme však skôr modulov) GreenPack o kapacite 1,4 kWh. Vybité moduly je pritom možné ihneď vymeniť za nabité.

Dáta z testovacej prevádzky ukázali, že kuriér, ktorý vezie nabíjaciu stanicu dosahuje priemernú rýchlosť 12 km/h. To stačí na to, aby bola nabíjačka dostupná v širšom centre Prahy do 30 min. V rámci 1 priemerného nabíjania dodala nabíjačka energiu, ktorá by mala zabezpečiť priemerný dojazd 70 km.

Čo sa týka rýchlosti nabíjania, Škoda pri predstavení mobilnej nabíjacej stanice E-MONA uviedla, že tá dokáže nabiť vozidlo svojou plnou kapacitou (16,8 kWh) za 4 hodiny. Za podmienky, že v rámci batérie vozidla sa počas nabíjania nepresiahne kapacita 80 %. Škoda tak má ešte čo vylepšovať.

Zdroj titulnej fotografie: Škoda Auto DigiLab

SÚVISIACE ČLÁNKY:
VW predstavil výkonnú mobilnú nabíjaciu stanicu s inovatívnymi riešeniami
Konkurent Tesly buduje stanice na výmenu batérií. Ponúka aj mobilné nabíjanie
Energy trailer: Príves, ktorý funguje ako solárna elektráreň a nabíjačka pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár