Cenovo dostupné elektromobily Škoda Citigoe iV a VW e-up získali v crash testoch „len“ 3 hviezdičky

0

Európska bezpečnostná autorita Euro NCAP vykonala v decembri crash testy 5 nových elektrických modelov, a to konkrétne koncernových trojičiek Škoda Citigoe iV, Volkswagen e-up 2020, SEAT Mii Electric a čínskych elektromobilov Aiways U5 a MG ZS EV, ktoré sa budú predávať aj na európskom trhu.

Škoda Citigoe iV a Volkswagen e-up sú cenovo najdostupnejšie elektromobily, ktoré je možné kúpiť na slovenskom trhu, vďaka čomu je o ne veľký záujem (pozn.: model od SEAT-u sa u nás nepredáva). Dôležitá však nie je len cena či dojazd týchto vozidiel, ale určite aj ich bezpečnostná stránka.

Tá však nedopadla na prvý pohľad úplne najlepšie. A to aj napriek tomu, že pôvodný model „up!“, z ktorého všetky 3 elektromobily vychádzajú, získal v roku 2011 v testoch Euro NCAP plný počet hviezdičiek, a to 5. Aktuálne to však boli „len“ 3, aj napriek viacerým vylepšeniam.

Prísnejšie kritéria a absencia AEB

Euro NCAP to odôvodňuje tým, že vozidlám chýba systém automatického núdzového brzdenia (AEB), ktorý bol predtým dostupný, ako aj tým, že v priebehu rokov sa kritéria Euro NCAP sprísnili. V rámci bezpečnostných systémov si tak vyslúžili hodnotenie len 55 %, pričom dobre nedopadli ani v prípade ochrany chodcov (46 %). Naopak, veľmi slušné výsledky dosiahli v rámci hodnotenia ochrany vodiča a posádky, a to 81 %, resp. 83 %, takže rozhodne nejde o “ truhly na kolesách“.

skoda citigoe iv volkswagen e-up-crash testy euro ncap

Zdroj: Euro NCAP

Hovorca VW pritom povedal, že ich mini-vozidlá patria k najbezpečnejším vo svojej triede a s dosiahnutými výsledkami sú spokojní, uvádza Autoexpress.

A čo európske verzie čínskych elektromobilov?

Zrejme by sme si mali začať zvykať na to, že na európsky trh bude prenikať čoraz viac elektromobilov od čínskych výrobcov. A keďže sú čínske bezpečnostné štandardy podstatne benevolentnejšie ako tie európske, boli sme veľmi zvedaví ako dopadli v testoch Euro NCAP.

Sklamaním sú výsledky zaujímavého elektrického SUV strednej triedy Aiways U5, ktorý získal rovnako ako mestské koncernové hatchbacky len 3 hviezdičky, avšak dokonca ešte horšie celkové percentuálne skóre. A to hlavne kvôli problémom pri bočnom náraze a s AEB systémom.

Spoločnosť Aiways na to reagovala slovami, že pracuje na odstránení nedostatkov. Vylepšené vozidlo chce poskytnúť na opätovné testy, pričom očakáva, že sa stane jedným z najbezpečnejších vo svojej triede.

aiways u5 mg zs ev euro ncap

Zdroj: Euro NCAP

Výborne si však viedol ďalší čínsky elektromobil MG ZS EV (5 hviezdičiek – plný počet), ktorý síce nesie známe britské meno, vyrába ho však čínska automobilka SAIC Motor. Podľa Euro NCAP je z hľadiska bezpečnosti porovnateľný s európskymi, japonskými alebo kórejskými modelmi vo svojej triede.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model 3 dosiahla v bezpečnostných testoch Euro NCAP výnimočné výsledky
Životy posádky elektromobilov ochráni technológia kontrolovaných explózií
Elektromobily a hybridy dopadli v crash testoch IIHS lepšie ako spaľováky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár