Španieli spustili výrobu mini-elektromobilu s cenou od 10 000 € a batériou nabíjateľnou aj v byte

4

Španielskemu výrobcovi elektrických skútrov, spoločnosti Silence, sa podarilo dostať ich prvý elektrický „automobil“ Silence S04 do sériovej výroby. Novinka pritom zaujme najmä možnosťou vybratia batérie a jej odvezenia napr. k bytovej zásuvke, z ktorej sa môže nabíjať externe.

V roku 2021 sme informovali, že španielsky výrobca elektrických skútrov Silence chystá svoj prvý elektrický „automobil“. A maličký 2-miestny mestský model aktuálne už schádza z výrobnej linky v Barcelone. Rozhodne nie každému automobilovému začiatočníkovi sa pritom podarí dostať svoje koncepty či prototypy do výroby.

Podľa výrobcu, ktorým je spoločnosť Acciona (matka spoločnosti Silence), spája elektromobil Silence S04 s hmotnosťou len 435 kg (bez batérií) bezpečnosť a pohodlie automobilu s obratnosťou motocykla. Napriek skromným rozmerom 2 282 x 1 268 x 1 573 (dĺžka x šírka x výška) má ponúknuť dostatok miesta pre 2 osoby a batožinový priestor s objemom 247 l.

Aktuálne je dostupná výkonnejšia verzia spadajúca do kategórie L7e. Tá ponúka permanentný výkon 14 kW, špičkový výkon 22 kW, maximálnu rýchlosť 85 km/h či zrýchlenie z 0 na 50 km/h pod 7 s.

Vyberateľné batérie

Asi najväčšou zaujímavosťou tohto vozidla sú batérie. Tie sú totiž vyberateľné a transportovateľné. Verzia L7e obsahuje 2 batériové packy s hmotnosťou po 41 kg a kapacitou po 5,6 kWh zabezpečujúce dojazd 149 km podľa cyklu WMTC, ktoré je možné prepravovať pomocou vstavaných koliesok a rukoväte. Batériu či batérie si tak môžete doviesť napr. do bytu a nabiť zo zásuvky. Trvať to má cca 6 hod.

Elektromobil Silence S04 je možné zakúpiť aj „bez batérie“ a batérie si prenajať či predplatiť v rámci služby „Battery Station“. Táto služba umožňuje výmenu vybitých batérií za nabité, pričom proces výmeny „sa dá vykonať za 30 sekúnd“.

Cena vozidla bez batérie začína na 10 180 € a predplatné na batérie je 30 € mesačne. S dvoma batériovými packmi stojí od 15 300 €… Sme pritom zvedaví na cenu modelu Silence S04 vo verzii L6e, ktorú bude možné riadiť aj bez vodičského oprávnenia. Tá príde na trh „neskôr“ a ponúkne len jeden batériový pack (5,6 kWh), zrejme zhruba polovičný dojazd, výkon 6 kW a maximálnu rýchlosť 45 km/h.

silence s04

Zdroj: Acciona

Zdroj: Acciona/Silence 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrický mestský „offroad“ Yep môže dostať lacný predlžovač dojazdu
Fiat ukázal maličký mestský elektromobil Topolino
Vietnamský Vinfast uvádza na trh svoj najlacnejší elektromobil VF 5
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Diabol sa skrýva v detailoch! Najskôr 10.000 Euro, potom rýchlosť 85 km/hod., dojazd až 149 km, nabíjanie doma zo zásuvky, ale bože kde sú tie baterky? No predsa za príplatok 5.000 Euro !!! ……… a sen o autíčku je v prdeli !!! 🙂

Pridajte komentár