Španieli predstavili mestský elektromobil s cenou od 7 500 € a vymeniteľnými batériami

5

Španielska spoločnosť Silence, ktorá sa doteraz zameriavala na elektrické skútre, predstavila svoj prvý 4-kolesový elektromobil Silence S04. Cena 7 500 € je na prvý pohľad zaujímavá, týka sa však pomerne „slabej“ základnej verzie. Obstarávaciu cenu však bude možné znížiť „prenájmom“ batérie.

Silence S04 je malý 2-miestny elektromobil s dĺžkou 2,33 m a šírkou 1,56 m, píše Electrive. V jeho interiéri nájdeme neštandardné usporiadanie sedadiel, ktoré je asymetrické. Sedadlo spolujazdca totiž nie je ukotvené v línii so sedadlom vodiča, ale je mierne posunuté dozadu. Napriek malým rozmerom sa do vozidla podľa výrobcu zmestí „batožina, nákupné tašky a ľahké športové vybavenie“ (ale zrejme nie naraz).

2 verzie

Elektromobil Silence S04 bude dostupný v dvoch verziách, ktorých parametre sú nastavené tak, aby spĺňali normy pre zaradenie do kategórií L6e a L7e. Základná verzia je v podstate mestským „približovadlom“, na ktoré postačí vodičské oprávnenie skupiny AM. To môže u nás získať osoba, ktorá dovŕšila 15 rokov.

Verzia „L6e“ je vybavená elektromotorom s výkonom 6 kW (poháňa zadnú nápravu) a jej maximálna rýchlosť sa zastaví na 45 km/h. Batéria má kapacitu 5,6 kWh, žiaľ dojazd tejto verzie zatiaľ nepoznáme. Verzia „L7e“ však má vďaka 11,2-kWh batérii zájsť 149 km podľa „motocyklového“ cyklu World Motorcycle Test Cycle (WMTC). Testovací cyklus WLTP pre toto vozidlo s maximálnou rýchlosťou 90 km/h je totiž nerealizovateľný. Táto ďaleko použiteľnejšia verzia má samozrejme vyšší aj výkon, a to 14 kW.

 

Vymeniteľné batérie

Silence S04 s cenou od 7 500 € má byť podľa portálu Electrek možné kúpiť aj bez batérie, čím sa zníži jeho obstarávacia cena. Spoločnosť Silence sa ale najskôr chystá otestovať v Barcelone systém pre výmenu batérií. Vodiči, ktorí si kúpia vozidlo bez batérie v cene, budú môcť využiť „výmenný“ batériový program, ktorý má stáť 20 € mesačne.

Španieli zatiaľ oficiálne neprezradili, kedy má prísť ich mestský elektromobil na trh. Ako však informuje Electrive na základe informácií od portálu Insideevs, ktorý sa odvoláva na zdroje blízke spoločnosti Silence, model S04 má ísť do výroby v lete budúceho roku, a to v Španielsku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Lacný“ čínsky elektro-bestseller ponúkne podstatne väčší dojazd vďaka novej batérii
Opel predstavil cenovo dostupný „koncernový“ elektromobil Rocks-e pre mestské využitie
Mestský solárny elektromobil Squad s cenou od 5750 € sa už dá predobjednať

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Keď sa Španieli pustia do masovej výroby tohto elektroauta (skôr prechodu medzi elektrickým skútrom a elektromobilom) v cene od 7500 €, zrejme nebudú stíhať s výrobou. Zrejme to bude taká európska odnož čínskeho Wuling Hong Guang MINI EV. Myslím tým samozrejme predajné úspechy.

  2. Pri 45kmh rychlosti to bude urcite bezpecnejsie nez 3 tonovy tank riadeny nejakou zlatokopkou, alebo machrom, co si dokazuje svoje alfaprimatstvo.
    Pricom obvykle nikoho nezaujima, kde a ako tito tzv.vodici presli skuskou na vodicak.

Pridajte komentár