Už aj v Bratislave je dostupné zdieľanie čínskych mini-elektromobilov ZD

5

Bratislava je po Košiciach druhým slovenským mestom, kde bola spustená služba zdieľania malých čínskych elektromobilov ZD, a to v rámci „carsharingu SHARE’Ngo“.

V rámci služby zdieľaných elektromobilov si môže záujemca zapožičať vozidlo na pár minút, niekoľko hodín či celý deň. Postačí na to rýchla registrácia a vytvorenie používateľského online konta. Prostredníctvom neho je možné zakúpiť balíčky voľných minúť či zaplatiť faktúru sa využité služby (online platbou).

K dispozícii je aj mobilná aplikácia, ktorá slúži na vyhľadanie, rezervovanie a odomknutie vozidla. To je možné vykonať aj prostredníctvom RFID karty. Rezervácia je pritom platná 20 minút. Vozidlá je možné nájsť v rámci tzv. freefloating zóny.

V tejto zóne je potrebné vozidlo po ukončení jazdy odparkovať. Zákazník samozrejme môže jazdiť aj mimo zóny, pričom však nie je povolená jazda v peších zónach, preferenčných jazdných pruhoch a po diaľnici.

Cenník

Základná sadzba za zapožičanie elektromobilu je 0,21 €/min. „Hodinová“ sadzba zas 10 €/hod a „denná“ sadzba vychádza na 40 €/deň. SHARE’Ngo ponúka aj zvýhodnené balíky služieb, ktoré môžu znížiť cenu jazdy na 0,19 až 0,16 €/min.

Elektromobil Zhi Dou D1

V rámci bratislavského carsharingu SHARE’Ngo sú dostupné 2-miestne čínske elektromobily Zhi Dou D1, resp. ZD D1. Tie disponujú rozmermi 2 763 mm (dĺžka) x 1 539 mm (šírka) x 1 524 (výška) mm, rázvorom 1 765 mm a hmotnosťou 690 kg. Maximálny výkon motora je 18 kW, krútiaci moment 82 Nm a kapacita batérie 11,5 kWh. Výrobca udáva dojazd 120 km a max. rýchlosť 85 km/h, služba SHARE’Ngo 100 km a 80 km/h.

zd d1 sharengo

Zdroj: ZD

Ďalšie e-carsharingy v SR

Ako sme už spomínali carsharing SHARE’Ngo funguje aj v Košiciach, a to od februára tohto roku (oficiálne). Zdieľané elektromobily nájdeme tiež v Trnave, projekt „e-trnava.eu„, pričom v rámci tejto služby sú dostupné aj elektromobily značky Tesla. V Bratislave je pritom už dlhšiu dobu dostupný carsharing „up! city“, ktorého flotilu tvoria vozidlá Volkswagen e-up.

Zdroj: Sharengo-ba

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Veľký výrobca elektromobilov uvažuje o výstavbe nového závodu pri Košiciach
Elon Musk: Tesla začne do 2 rokov dodávať elektromobily bez volantu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. Každý to iba vyskúša a tým to skončí, pretože za 40€ deň si môžem ísť požičať auto kde najazdím viac ako 100km. Dá sa nájsť požičanie okolo 20€ deň, to je ešte 20€ na benzín takže cca 300km.

  • Ale pozor – načo by to komu bolo na jeden deň (24 hod.)?
   Odveziem sa pár kilometrov po meste kam potrebujem, zaplatím za príslušné minúty a nazdar!
   Alebo?

   • Presne na to je to určené.. Aby človek zaplatil len za to, čo fakt potrebuje. Bývam vo Francúzsku a tu dokonca taká možnosť nieje, že požičať na celý deň.. Jednoducho sa rátajú minúty a neskôr hodiny trosku menšou sadzbou. No akokoľvek človek počíta pri občanom presuvani sa po meste, je to jednoducho ďaleko lacnejšie, než vlastniť auto.. odpadá úplne poistenie, hľadanie pumpy a tankovanie, ale najmä drahé parkovanie v centre mesta. Takže super.. Pri najbližšej príležitosti si to vyskúšam aj v BA teda s potešením.

Pridajte komentár